Süt Sağma Yöntemleri Nelerdir? Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sütün Sağılması Şu Durumlarda Yararlıdır:

▶Tıkanık ve şiş memeyi rahatlatmak için,

▶Çökük meme başından emmeyi öğrenene dek bebeği beslemek için.

▶Düşük doğum tartılı ve kuvvetli ememeyen bir bebeği beslemek için,

▶Yeterli ememeyen hasta bir bebeği beslemek için,

▶Memeyi reddeden bir bebeği, emmekten hoşlanmayı öğrenene kadar beslemek için,

▶Annenin bebekten 2 saatten fazla ayrı kalacağı dumlarda, çalışan annelerin bebeklerinin beslenmesinde

Süt Sağma Yöntemleri Nelerdir? 


1-) Elle Sağma

1.Basamak: Sağımdan önce eller iyice yıkanır.

2.Basamak: Parmak uçları ile yumuşak bir biçimde başının etrafındaki memeye dıştan içe, meme etrafındaki kahverengi bölgeye doğru masaj yapılır. Önceden ısıtılmış bır havlu memenin üzerine konulursa sütün akışı kolaylaşır.

3. Basamak: Meme, baş parmak üstte diğer parmaklar altta katacak biçimde tutulur. Kahverengi bölgeden vücuda yakın olan bölgeye doğru meme sıvazlanır. Sonra parmaklar birbirine doğru bastırılarak süt meme başına doğru ittirilmiş olur. Bu işlem sırasında acı hissedilmemesi gereklidir.

Acı hissediliyorsa teknik hatalıdır !

2-) Elektirikli pompa (Hastane Tipi)

Bu pompa türünde ortalama bebeğin emme döngüsüne uyan bir veya daha fazla devir hızı vardır. Bebeğinizin küçük, hızlı emişleri gibi süt salınımının uyarmak için başta hızlı döngü olacak şekilde tasarlanmıştır. Pek çoğunda birkaç seviye bulunur size uygun olanı ayarlayabilirsiniz. Her kullanıcı kendine özel set kullanır. Daha etkilidir.

3-) Elle çalışan süt pompaları

Bunlar kısa süreli anne sütü sağmak için uygundur. Diğerlerine göre daha küçük, hafif, kolay taşınabilir ve sessiz olmasının yanında ucuzdur. Ama sürekli süt pompalaması gereken anneler için çok uygun olmayabilir.

Sağılan Anne Sütü Nasıl Saklanır?Sağılan anne sütü; oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, derin dondurucuda 3 ay saklanabilir. (Süt saklama poşetlerinin üzerine mutlaka sarıldığı tarihi ve saati yazıyoruz).

Sağılan anne sütü, bebeğe biberon yerine kaşık veya bardakla verilmeli.

 

 


Bir cevap yazın