Susuz Kalan Vücudun Verdiği 5 Alarm

Erişkin bir insan vücudunun yüzde 60’ı sudan oluşur. Su, yaşamsal faaliyetlerimizi yerine getirmek için şarttır. Bol su içmek alışkanlıktır ve su içmek için susamayı beklemek yanlıştır. Çünkü susama hissi vücuttaki susuzluğun son tepkisidir. Bazen gün içinde yeterince su içip içmediğimizin  farkında olmayız. Oysa vücut, verdiği belirtilerle susuz kaldığını anlatır.


Ağız kuruluğu: Susuz kalan vücudun ilk belirtilerinden biri ağız kuruluğudur. Bu belirti yaşandığında hemen su içilmelidir. Ama yeterince içtiğiniz halde bu belirti varsa o zaman mutlaka bir doktora başvurmak gerekiyor.

Koyu idrar: Vücut susuz kaldığında en net belirtisi idrarın koyu sarı renkte olmasıdır. Çünkü yeterince su içilmediğinde kan basıncı düşer,dokular kurur. Böbrekler harekete geçer ve idrarı yoğunlaştırarak veya idrar üretimini durdurarak kendisini korumak ister.

Kabızlık: Eğer vücut susuz kalıyorsa bağırsaklar besinlerden çok fazla suyu emmek zorunda kalır veya bağırsak kaslarının büzülmesi yavaşlar.

Cilt esnekliğinin azalması: Susuzluğa karşı vücudun alarımlarından biri de cildin esnekliğinin azalmasıdır.

Baş dönmesi,yorgunluk: Kendini güçsüz ve sersemlemiş hissetmek, baş dönmesi ve yorgunluk, susuzluğun belirtilerindendir. Çünkü vücutta kan miktarı ve basıncı düşer. Hızlı bir şekilde ayağa kalktığınızda yaşanan ani baş dönmesi, susuzluğa karşı bir alarmdır. Ancak yeterince su tükettiğiniz halde bu belirtiler varsa mutlaka birdoktora görünmek gerekir.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın