Susamın Faydaları Nelerdir?

 

Susam yağı yüksek seviyelerde amino asitler, proteinler ve antioksidanlar içerdiğinden tedavi edici ve tıbbi amaçlı olarak, ayrıca tatlılarda ve pastalarda kullanılmaktadır. Hindistan ve Japonya susamın en büyük ithalatçısıdır.

Susamın vücut için yararları:

Susam vücutta kalsiyum, demir, bakır, manganez, fosfor, bakır gibi çeşitli önemli mineraller içerir, sağlık ve vücut için yararlı bir protein kaynağıdır. Kemik sağlığı için önemlidir. Susam, kemiklerin sağlığını artıran ve onları yaşlanmanın kırılganlığından korumaya yardımcı olan çinko içerir. Susam, kandaki kolesterolü azaltmaya yardımcı olur, çünkü susam bunu yapan fito-sitrat bileşiklerini içerir. Susam, E vitamini içerdiğinden, birçok hastalıkla savaşmaya yardımcı olur.

Diyabetiklerin tedavisi için:
Magnezyum elementinin varlığı nedeniyle diyabet tedavilerinin etkinliğini artırma yeteneğini kanıtlayan susam tohumları üzerinde yapılan bazı çalışmalar vardır. Kolajen içerdiği için cilde yumuşaklık verir. Bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca ciltte tazeliği arttıran antioksidanlar barındırır ve içerdiği zengin çinko miktarı nedeniyle deri için oldukça faydalıdır.

Dokular için faydaları:

Susam deri ve cilt kanserine iyi gelir. Kan basıncı hastalıkları için faydalıdır, yüksek tansiyonu düşürür, stresi azaltır, ayrıca kan basıncını düşüren magnezyum içerir. Birçok kanser türünün yayılmasını önlemektedir.

Sindirim Sistemi İçin :
Susam sindirim sistemi için yararlıdır, çünkü bağırsakları temizlemede, işlerini uyarmada ve sindirimi düzenleyen lifleri içerir.

Saç İçin Faydaları:
Susam yağı, susamda bulunan bileşikler nedeniyle saç derisini ve saçı güçlendirir. Çocuklara susam yağı sürdüğünüzde, bu onlara sakin ve dinlendirici bir uyku verir. İltihabı hafifletir ve cildin kurumasını sağlar. Susam yağını bir kaşık yediğinizde öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur. Susam tohumlarından çıkarılan yağ, erkeklerde bir çay kaşığı alındığında heyecan ve cinsel yetenekleri geliştirmede çok yararlıdır.

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet


Bir cevap yazın