Süryani Kahvesinin Özellikleri Nelerdir?

Özellikle Mardin bölgesinde halen çok tüketilen ve o topraklardan çıkma güçlü bir kahvedir Süryani kahvesi. Türk kahvesi pişirilme yöntemi ile hazırlansa da arada bazı farklar var. Öncelikle kahve normal kavurma profillerinden daha koyu kavruluyor. Bu anlamda mırra ile benzerlikler gösterse de işin sırrı sadece kahvede değil. Kakule buradaki en önemli ve belirleyici lezzet. Kakule havanlarda çok ince kıvama gelene kadar dövülüyor ve öğütülüyor. Kavrulan ve Türk kahvesi inceliğinde öğütülen kahve ile karıştırılıyor. Hem kahvenin güçlü aroması hem de kakulenin farklı lezzeti kuru birleşimde birbiri içine karışmış oluyor.

Türk kahvesi ölçülerinde 1/10 demleme oranı ile su ve kahve cezvede karıştırılıyor ve ocakta kısık ateşte pişiriliyor. Kahve pişme ve kabarma noktasını geçtikten sonra aynı mırra gibi bir müddet daha
pişirilmeye devam ediliyor. Kakule, kaynama noktasına gelen karışım içinde baskın aromalarını açığa çıkartıyor ve fincanlara pay ediliyor. Sert tadı ve güçlü aroması ile sıra dışı bir kahve. Farklı medeniyetlerin birleşme noktası Mardin'e gittiğinizde Süryani kahvesi içmeden dönmemenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın