Suriye Şartlarına Göre Cep Telefonu Uygulaması
5 Kas, 2018 22:34 tarihinde eklendi

Suriye Şartlarına Göre Cep Telefonu Uygulaması

Suriye Şartlarına Göre Cep Telefonu Uygulaması

Suriye Şartlarına Göre Cep Telefonu Uygulaması

Akıllı telefonlar artık günümüz hayatının vazgeçilmez nesneleri… Birbirinden farklı binlerce uygulama ile hayatımızı kolaylaştırmaya ve renklendirmeye devam ediyor. Bazı akıllı telefon uygulamalarının ünü ülke sınırlarını aşsa da bazıları kullanış ve tercih bakımından ülkelere göre farklılık gösteriyor. Bu farklılığın en bariz örneği ise Suriye…2011 yılından bu yana devam eden Suriye’deki iç savaşta 500 bin kişi hayatını kaybetti. Yalnızca geçen yıl patlamalar sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 15 bin oldu. Ülkenin durumu böyleyken ihtiyaca uygun Sentry isimli bir uygulama geliştirildi.

Sentry hava saldırılarını 8 dakika öncesinden bildiriyor. Böylelikle insanların ani saldırılara karşı tedbirini alıp saklanabilmelerini sağlıyor.

İki Amerikalı ve bir Suriyeli yazılımcı tarafından kodlanan uygulamanın yapımcıları “Ölmemek ve öldürülmemek bir insan hakkıdır ve bizim uygulamamız insanlara bu haklarından yararlanma fırsatı sağlıyor’ diyor.

Çok kısa bir zaman içinde 2 milyon Suriyeli vatandaşın hava saldırılarına karşı korunduğunu belirten Sentry’in yazılımcıları, bu uygulamanın günde yaklaşık olarak 140 uyarıda bulunduğunu ve bu sayede de saldırılardaki ölüm oranlarının % 27 oranında düştüğünü tahmin ediyorlar.

Savaşın trajikomik halini bir kez daha ortaya koyan bu uygulama en ufak şeylerin bile insan hayatı için ne kadar önemli olabileceğini de gösteriyor. 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *