SÜNNET HAKKINDA NEYİ NE KADAR BİLİYORSUNUZ?

SÜNNET NEDİR? 

En sık gerçekleştirilen cerrahi işlem olan sünnet, tıbbi, sosyal veya dini gerekçelerle, penis baş kısmındaki sünnet derisinin alınmasını içeren çok önemli bir ameliyattır. Bir başka deyişle sünnet çok önemli bir organda yapılan cerrahi bir girişimdir. Bu nedenle güvenli ve doğru cerrahi prensipler içerisinde en sağlıklı, en güvenli nasıl yapılması gerekiyorsa o şekilde yapılmalıdır. Birçok toplumda yüzyıllardır uygulanan sünnet, gerekli cerrahi prensiplere uyulduğunda artık eskisi gibi acılı ve sıkıntılı bir operasyon değil. Büyük çocuklarda genelde anesteziyle birlikte kolaylaşan sünnetin, son zamanlarda yeni doğanlarda özellikle lokal anestezi altında uygulanması da giderek yaygınlaşmıştır.

SÜNNET YAŞI VAR MIDIR?

Hemen her yaşta sünnet yapılabilir. Ancak, yeni doğan dönemi ve çocuğun psikososyal algılamasının sorun olabileceği 3 - 4 yaş döneminde çocuğa özgü olarak ayrıca değerlendirilmelidir. Yen idoğan döneminde sünneti planlayan aileler için ise genellikle yeni doğan bebeğin yaşama adaptasyonunun olduğu, özellikle ilk 7 - 10 günden sonra lokal anestezi yapılabilir. Yeni doğan sünneti sonrası hem bebeğin hem de ailenin konforunun bozulmaması, bebeğin sünnet ve sonrasında ki iyileşme sürecini hiç algılamaması ve hatırlamaması da ayrıca avantaj olmaktadır. Burada bir çekincemiz, bebeğimiz zamanından önce doğmuş bir prematüre bebek ise organların gelişimi tamamlanmamış olduğundan sünnet için acele edilmemelidir. Ayrıca ailede hemofili gibi kanama hastalığı varsa yeni doğan sünneti konusunda dikkatli olunmalıdır. Ancak, 2 aydan sonra hareketliliği ve farkındalığı artan bebek ve çocuklarda yüzeysel bir genel anestezi altında sünnet hem işlemin sıhhati hem de psikolojik açıdan çok doğru ve güvenli bir seçim olmaktadır. 6 yaş sonrası ise sünnet öncesi çocuğun değerlendirilmesine göre lokal veya genel anestezi altında sünnet tercih edilebilir.

SÜNNET NASIL YAPILMALIDIR?

Sünnet derisi gerek kanlanması gerekse sinirsel uyarımı ile kanlı canlı bir dokudur. Bir başka deyişle tırnak ve saç kesimi gibi değildir. Bu nedenle, çocuğun yaşı, tıbbi ve psikososyal durumuna göre lokal veya genel anestezi ile sünnet yapılabilmektedir. Çok çekişti sünnet yapılış biçimleri bulunsa da olması gereken her ciddi ameliyatta olduğu gibi azami şekilde cerrahi prensiplere uyulup, doğru sünnet hattının görülerek, uygun mesafede ve şekilde kesilerin yapıldığı cerrahi tekniktir. Yaklaşık 15 - 20 dakikalık bir sürede, sünnet derisinin cerrahi yöntemle çıkarılıp, sonrasında kanama kontrolü yapılıp kendiliğinden eriyen dikişler konularak tamamlanması gerekir. Sünnet sonrası konfor için işlem sırasında uygun lokal ve genel ağrı kesiciler uygulanır. 24 saat sonrasında genellikle ağrı kesiciye bile gereksinim duyulmazken banyo da yaptırılabilmektedir. İdrar kontrolü tamamlanmamış olan bebeklerin altı her zaman ki gibi bezlenebilir. Doku iyileşmesinde ki lokal ve kişisel farklılıklara göre hafif şişkinlik, ödem ve kabuklanmalar olabilmektedir.

SÜNNET GEREKLİ Mİ?

Sosyal ve dini nedenlerin yanı sıra; sünnet derisinin ucunda gerçek darlık olması (gerçek fimozis), sünnet derisine bağlı idrar yolu enfeksiyonu veya lokal enfeksiyon gelişmesi, sünnet derisinin geriye dönüp penis ucunu boğması (parafimozis) ve başka idrar yolu problemleri bulunması gibi tıbbi gerekçelerle de sünnet yapılması gerekli olabilmektedir.

SÜNNETİN NE GİBİ YARARLARI VARDIR?

İdrar yolu enfeksiyonlarını azaltması, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları veya böbrek - idrar kanallarının bazı hastalıklarında koruyucu olması, sünnet derisi ve penis baş kısmı iltihaplarının (balanit, balan opostit) önlenmesi, yetişkin dönemde çeşitli kanser ve enfeksiyonlarda önleyici olması yararları arasında sayılabilir.

SÜNNETİN RİSKLERİ NELERDİR?

Uygun şekilde ve gereken özen gösterilerek modern bilgiler ışığında yapılan sünnetler sonrası riskler oldukça düşüktür. Her ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı, sünnet yeri kanaması, enfeksiyon riski, sünnet hattı iyileşirken kabuklanma gelişebilecek komplikasyonlar arasındadır. Ancak alanında uzman bir cerrah tarafından yapılmadığında çok daha büyük ve ciddi sorunlar, riskler ve geri dönüşümsüz problemler oluşabilmektedir.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın