SÜLEYMAN DEMİREL'İN HAYATI

 

Süleyman Demirel Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de 1924 yılında dünyaya geldi. İlkokulu doğduğu yer olan İslamköy'de ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon illerinde bitirmiştir.Sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nden 1949 yılında mezun oldu.Üniversiteyi bitirdiği yıl Elektrik İdaresi Elektrik İşleri Etüt Dairesi'nde çalışmaya başlamıştır.
Elektrik İdaresi Elektrik İşleri Etüt Dairesi'nde çalışırken sulama ve elektrik konularında araştırma yapmak için Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderilmiştir.
1953 yılında Türkiye'ye döndüğünde Seyhan barajı proje mühendisi iken başbakan Adnan Menderes'in dikkatini çekerek 1954 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar Dairesi Başkanlığına atanmıştır.
Eisenhower Vakfı tarafından bursiyer seçilmesi ile yeniden ABD ye gitmiştir, ve 1960 yılında askerlik görevini tamamlamak üzere genel müdürlük görevinden ayrılmıştır. 1962-1964 yılları arasında serbest müşavir ve mühendis olarak çalışmalarına devam etti.
Aynı zamanda Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne öğretim üyeliği yapmıştır. Süleyman Demirel siyasi hayatına Adalet Partisi Genel İdare Kurulı üyeliği ile 1962 yılında başlamıştır.
Adalet Partisi Genel Başkanı Ragıp Gümüşpala'nın ani olan ölümü üzerine parti içerisinde karışıklıklar yaşamaya başladı ve yeniden siyasete geri döndü.
28 Kasım 1964 yılında yapılan Adalet Partisi genel kongresinde Sadettin Bilgiç Ali Fuat Başgil Tekin arıburun da yarıştığı başkanlık seçiminde Oyların büyük bir çoğunluğunun alarak genel başkan seçildi.

1965 yılı Şubat _Ekim arası koalisyon hükümetinde Türkiye Büyük Millet Meclisi dışından Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev aldı.

1965 yılı genel seçimlerinde Adalet Partisi %52, 8 oy alarak tek başına iktidar oldu. Süleyman Demirel bu seçimlerde Isparta'da milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi. 30.Türkiye Cumhuriyeti hükümetini kurarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 12 başkanı oldu.Kurduğu ilk hükümet 4 yıl boyunca devam etti.Sonrasında 1969-1970-1975 1977-1979 yılında 5 kez daha hükümet kurdu.
Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren döneminde 12 Eylül 1980'de gerçekleşen darbe sonrasında görevinden uzaklaştırıldı ve siyaset arenasında yedi yıl saklı kaldı.
1987 yılında yapılan halk oylaması sonucunda siyasi yasakların kaldırılması kararı alındı ve 27 Eylül 1987 yılında Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi. Aynı yıl yapılan genel seçimlerde Isparta'da Milletvekili olarak yeniden Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girmiştir.
20 Ekim 1991 yılında yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi oyların %27sini alarak 178 milletvekili çıkarınca tek başına iktidar olamayıp Sosyal Demokrat Halkçı Parti ile oluşturduğu koalisyon hükümetinde Başbakan olarak görev almıştır.
17 Nisan 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı beklenmedik ve ani olan vefatı üzerine boşalan Cumhurbaşkanlığı koltuğu için 4 Mayıs 1993 tarihinde adaylığını ilan etti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 8 Mayıs Tarihinde yapılan seçim ilk turda 234 oy alarak seçilmesi için yeterli çoğunluğu sağlayamadı.2. tur da ise 1. turdan daha düşük olan 225 oy aldı,16 Mayıs Tarihinde yapılan 3.turda koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Halkçı Parti ve Milliyetçi Harekat Partisinin'in desteğiyle 244 oy alarak Türkiye'nin 9 Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel oldu.

 

 

1966 DEMİREL SUİKASTI

18 Mayıs 1966 yılında alışveriş merkezi temel atma törenine katılmak üzere Kocaeli'ne giden Süleyman Demirel'e, İbrahim Gümrğkçüoğlu adlı bir eylemci tarafından silahlı suikast düzenlendi.
Eylemci silahını çıkardığı anda koruma müdür olayı fark etmesi ile yaptığı müdahale sonucu koruma müdürü kolundan bir gazeteci ise ayağından yaralanmıştır.
Suikast sırasında Süleyman Demirel yara almadan kurtulmuştur.
16 Mayıs 2000 yılında görev süresini tamamlayıp görevi Ahmet Necdet Sezer'e devredip kökten ayrılmıştır.
Eşi Nazmiye Demirel 27 Mayıs 2013 tarihinde Alzheimer hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiştir.
26 Ekim 2014 tarihinde Süleyman Demirel'in memurluktan Cumhurbaşkanlığına kadar geçen sürede kullandığı eşyalar Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi_Isparta'da sergilenmektedir.
Süleyman Demirel böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle 13 Mayıs 2015 tarihinde hastaneye kaldırıldı.
17 Haziran 2015 saat 02:05'de hastanede hayatını kaybetti.

ULUSLARARASI DEVLET NİŞANLARI

İTALYA 7 Ekim 1996 Liyakat Nişanı
ESTONYA 1997 Terra Mariana Haç Nişano
ROMANYA 1999 Romanya Yıldız Nişanı
GÜRCİSTAN 1999 Altın Post
ALMANYA 6 Nisan 2000 Liyakat Nişanı

SÜLEYMAN DEMİREL'İN ÇOK KONUŞULAN SÖZLERİ

1960'lı yıllarda Kıbrıs meseleleri Türkiye ve İngiltere arası pek iyi değil. Bu dönemde Demirel,İngiltere'ye ziyarete gidiyor ve dönüşte gazeteciler ile arasındaki diyalog;
"Efendim, neden İngiltere Dışişleri Bakanı'nın elini sıktınız?"Demirel,"Neresinş sıkacaktım kardeşim?"

"BENZİN VARDI DA BİZ Mİ İÇTİK?"

12 ada konusunda başbakan Demirel, Yunanistan ile yaşanan gerginlik üzerine kabineyi toplayıp uzun saatler süren bir toplantı yapıyor. Toplantı sonunda gelen bir soru;"Sayın Başbakan Yunanistan, Ege denizinin bir Yunan gölü olduğunu idda ediyor. Cevabınız ne olacak?" Demirel, "Ege bir Türk gölü değildir. Ege bir Yunan gölü de değildir. Ege zaten bir göl de değildir!"
"DEMOKRASİLERDE ÇARE TÜKENMEZ."
Demirel'in başbakanlığı döneminde bir gazeteciden gelen soru;"Sizi bulunduğunuz yerden 6 defa indirdiler,hala orada nasıl duruyorsunuz?" Demirel, "Ben 6 kere gittiysem 7 kere geldim."
"BANA MİLLİYETÇİLER ADAM ÖLDÜRÜYOR DEDİRTEMEZSİNİZ."
Duygu Asena ve Feminizm sorusu üzerine cevabı;Demirel, "Bunun icabı vardır veya yoktur bu ayrı bir mesele... İcabı yoksa fuzuli bir şey yapılmış olmaz yine de.İcabı varsa Feminizm fevkalade bir şeydir..."
8 Kasım 1968'de AP Ankara İl Kongresinde sokaklara dökülen halk için "Yollar yürümekle aşınmaz." demiştir.
"TÜRBANLILAR ARABİSTAN'A OKUSUN. "
Muhabir:"Efendim, derin devlet nedir?" Demirel:"Derin Devlet, normal devletin raydan çıkmış halidir."
"DÜN DÜNDÜR, BUGÜN BUGÜNDÜR."
1980 yılında Bülent Ecevit'e "Dört kaz teslim etsen, akşama üçünü kaybedip gelir."
"MEMLEKET MESELELERİ BİR PARKTA OTURURKEN HALLEDİLSEYDİ,ÇOK BÜYÜK BİR PARKTA YAPTIRIR HEP BERABER İÇİNDE OTURURDUK."
"1978 yılında CHP'nin Hı bilmeyen öğretmenleri alıp öğretmen yapması için" Kırk günde kabak yetişmez. "demiştir.
Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam edildiğinde, Adnan Menderes, Hasan Polatkan, Fatin Rüştü Zorlu'un idam edilmesine gönderme yaparak "İşte şimdi durum 3-3 berabere." demiştir.
"SİYASET ŞAPKADIR, DEVLET İSE BAŞ. BU YÜZDEN KAFAYI ESKİTMEMEK GEREKİR."
Muhabir :Sayın Demirel, Yıldırım Akbulut için ne düşünüyorsunuz?
Demirel, "Bulut buluttur,bulutun akı da buluttur,garası da binaaneleyh, üzerine konuşmaya değmez."
"GAP'I KİMSEYE GAP DİYE GAPTIRMAM."

 

 

9.CUMHURBAŞKANI SÜLEYMAN DEMİREL'İN ARDINDAN SÖYLENENLER

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan:
"Türkiye Cumhuriyeti'nin 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatını büyük bir teessürle öğrendim.
Türk siyasi tarihinde derin izler bırakan, ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır. Süleyman Demirel, üstlendiği görevler, gerçekleştirdiği hizmetler ve siyasetteki rolü ile aziz milletimiz tarafından gelecekte de gele yad edilecektir. Türkiye'nin 9 Cumhurbaşkanı Sayın Demirel rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı temenni ediyorum."
Başbakan Ahmet Davutoğlu:
Türk siyasi tarihinde çok derin izler bırakmış 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in vefatını üzüntüyle öğrendim.
Sevenlerine,yakınlarına ve milletimize taziyelerimi iletiyorum.Kendine özgü üslubu ve uzun siyasi yaşamında ülkemize verdiği hizmetlerle hep hatırlanacak bir siyaset adamıydı.
CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU:"9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatından derin üzüntü duydum.Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum.Türk siyasi Hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik.
Türkiye siyasetinin 40 yılı aşkın bir döneme damgasını vurmuş, kendine has üslubu,hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun."
MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ:
Türk siyaset ve devlet hayatının duayenlerinden birisi olan 9.Cumhurbaşkanımız Sayın Demirel'in vefatı ülkemiz ve milletimiz adına acı bir kayıptır.
Türkiye Cumhuriyeti'nin gelişme ve Kalkınma mücadelesinde Sayın Demirel'in büyük hizmet ve katkıları olduğu kuşkusuzdur.
Geride onca iz,eser hatıra bırakarak ebediyete intikal eden Sayın Demirel her zaman Şükran ve saygıyla alınacak, yıllarca verdiği demokrasi mücadelesi gıpta ile hatırlanacaktır.
Merhum Süleyman Demirel'e Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Muhterem ailesine ve aziz milletimize başsağlığı temenni kerimi iletiyorum."
CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL:
" Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhum Süleyman Demirel, Türk siyasi tarihinin en hassas dönemlerinde, demokrasimizin gelişimi ve çok partili sistemin bekası yolunda mücadele vermiş örnek bir devlet adamıdır. Ülkemizin sınai ve ekonomik kalkınmasında çok önemli hizmetler yaparak sonraki kuşaklara öncülük etmiştir. Bir siyaset ve devlet adamı olarak bıraktığı eserler ile şüphesiz ki milletimiz tarafından daima hayırla yad edilecektir. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Sayın Demirel'e Allah'tan rahmet diliyor, ailesine, yakınlarına ve aziz Türk milletine başsağlığı ve sabırlar temenni ediyorum. "

 

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller:

"Konuşmalarında demokrasi aşağı yanını, bu yöndeki heyecanını gördüm. Siyasete atılmam yönündeki çağrısına olumlu cevap vermem de, demokrasiye olan bağlılığı en önemli etken olmuştur.
Daha sonra Doğru Yol Partisi'nin zor şartlarda kuruluşunun ardından, o zaman ki parti genel merkez binasının zemin katında mahzen olarak da anılan toplantı
odasında demokrasi yolunda birlikte önemli çalışmalarımız oldu.
Demokrasi ve Türkiye sevdasıyla mahzen demokrasiye çıkıp, 6 kez gittiği makama 7 kez geldi son noktada demokrasi meşalesi olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı oldu.Milletimiz, dava arkadaşları ve sevenleri tarafından unutulmayacaktır.
Allah'tan kendisine rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum."
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce
" Herkes geliyor geçiyor bu dünyadan. Önemli olan iyi bir iz bırakmak. "
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:
" Ülkemize önemli hizmetleri bulunan 9.Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel'in vefatından büyük üzüntü duydum. Kendisini rahmetle yad ediyorum.Yakımlarıma,sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum."
İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk:
"Türkiye Cumhuriyetimizin 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'e Allah'tan rahmet, kederli ailesine.,yakınlarına ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum."
AB Bakanı Volkan Bozkır:
"Allah'tan rahmet diliyorum. Benim için çok özel anıları olan, yanında çalışmaktan onur duyduğum bir Cumhurbaşkanımızdı. Mekanı cennet olsun.Anılarıyla yaşayacağız."
Eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz: Bugün yaşadığımız güncel gelişmeler ışığında vefatından hemen sonra aklıma gelen bir anekdot dinlemiştim kendisinden. 1963 yılında rahmetle İnönü hükümeti başkanlık ederken Demirel de Adalet Partisi genel başkanı ile o terlikleri meclis hükümeti düşürmek için gerekli çoğunluğu sağlamışlar ve Muhalefet partileri bugün yaşadığımız güncel gelişmeler ışığında vefatından hemen sonra aklıma gelen bir anekdot dinlemiştim kendisinden. 1963 yılında rahmetli İnönü hükümeti başkanlık ederken, Demirel de Adalet Partisi genel başkanı idi. o tarihte meclis hükümeti düşürmek için gerekli çoğunluğu sağlamışlar ve Muhalefet partileri olarak o zaman ki cumhurbaşkanı rahmetli Cevdet Sunay'dan randevu almışlar.
Cevdet Sunay'da bütün parti liderlerini davet etmiş. Rahmetli İnönü dahil bütün parti liderleri Çankaya köşkünde toplanmışlar. Sunay, önce sözü Demirel'e vermiş. Demirel bu hükümetten memnun olmadıklarını, bu hükümeti değiştirmek istediklerini onun için de çoğunluğu sağladıklarını dile getirmiş. Daha sonra Rahmetli İnönü'ye söz vermiş Sunay.

 

 

Rahmetli İnönü çok kısa bir ifadede bulunmuş. Bu toplantının yeri burası değildir, meclisin kurulduğu yerde, meclisin düşürüleceği yerde meclistir.Cumhurbaşkanı bu işe taraf değildir. Sonra Demirel bana dedi ki 'haklıydı İnönü'. Hiç bir şey söyleyemediklerim toplantıda orada bitti dedi.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın