Su Kefiri Nedir? Su Kefirinin Faydaları nelerdir? Nasıl yapılır?

Eminim bir çoğunuz benim gibi ismini dahi yeni duydu, su kefirinin… Duyup tadınca ve tabii beğenince 🙂 su kefiri üzerinde detaylı araştırma yaptım ve sizlere de bu araştırmanın bir özetini paylaşmak istedim. Peki, bu su kefiri nedir? Su kefirinin faydaları nelerdir? Su kefiri nasıl yapılır? Su kefiri; canlı, probiyotik bakımından oldukça zengin, baloncuklu fermente bir içecektir. Bağırsak sağlığı ve sindirim sistemi için büyük önem taşır.

Su Kefiri’nin Faydaları

 1. Yorgunluğu giderir ve strese karşı korur.
 2. Yüksek tansiyonu düşürür.
 3. Kanı temizler, damar sertliğini ve kalp krizi riskini önler.
 4. Hazmı kolaylaştırır.
 5. Uykusuzluğa iyi gelir.
 6. Erkeklerin baş belası 🙂 saçlarda dökülmeyi azaltır ve kepeklenmeyi önler.
 7. Doğal antibiyotik görevini üstlenir. Reçetesiz 🙂
 8. Kronik depresyona karşı antidepresan görevi görür. Bu da reçetesiz 🙂
 9. Doğum sonrası hastalıklar için doktorlar tarafından tavsiye edilir.
 10. İdrar yolu rahatsızlıklarında etkilidir.
Su kefiri mayası

Peki nasıl yapılıyor ? Su kefir yapımın en önemli nokta kaliteli iyi mayayı temin etmektir. Kırık buz görünümlü ekşi kokulu su kefiri mayasını 48 saat boyunca karanlık ortamda kuru meyveler, şeker, kuru çiçekler ve su ile fermente ediyorsunuz, fermente işlemini; yani mayalama işlemini, 2 kere tekrarlandıktan sonra içmeye hazır bir sağlıklı bir içeceğe dönüşüyor.

Su Kefiri Yapımının Detaylı Anlatılışı;

 • Oda sıcaklığındaki 1 litre suya, 1 su bardağı (200-250 gr veya 4-6 kaşık) şeker karıştırılır ve içinde eritilir.
 • En az 50 gr olacak şekilde japonların kristal buz dediği su kefiri mayası ilave edilir.
 • (İsteğe bağlı) Fermentasyon işlemi hızlandırmak için, içine 1 adet kuru incir, 2-3 adet kuru erik ya da 5-10 adet kuru üzüm konulabilir.
 • 2 gün boyunca oda sıcaklığında bekletilen su kefiri süzülerek mayalarından ayrılır.
 • İstenirse bu hali ile tüketilebilir hemen yine isteğe bağlı taze/kuru meyveler, meyve suları, bitki çayları ya da baharatlarla 2. fermentasyon işlemine alınabilir.
 • İlk işlemdeki su kefir mayaları, tekrar yeniden hazırlanan şekerli suya atılarak işlem devam ettirilir. Yine 2 gün tavsiye edilir.

DipNot: Su kefirinde 2.fermentasyonun olayı içeceği daha lezzetli hale getirmektir. Eğer 2. fermentasyon yaparsanız tamamen sizin damak tadınıza özel tatlar yakalayabilirsiniz.

Dipnot2: Su kefiri mayalama işlemi sırasında metal aletler kullanmamaya özen gösterin. Daha çok tahta ya da plastik tercih edin.

Bir cevap yazın