Su kaynarken neden tuhaf sesler çıkarır?

Su bir kapta ısıtılırken çığlık atarmış gibi sesler çıkarır. Su kaynamaya başlarken bu sesi çıkarmaya başlar ve tamamen kaynamaya ya da  fokurdamaya başladığında ise bu seste yok olur. 

Aslında suyun ısıtılırken çığlık atarmış gibi ses çıkarmasının basit bir nedeni var. Isıtıcı ya da ocağa koyulan kaptaki su önce alt kısımdan ısınmaya başlar. lsıtıcının yüzeyine temas eden suyun ısısı aniden arttığı için ısınan katmanda ani bir basınç azalması yaşanır. Basınç azalınca da ortaya küçük buhar kabarcıkları çıkar. Bu duruma da kavitasyon adı verilir. Bu kabarcıklar sudan hafifolduğu için kabın yüzeyine çıkmaya çalışır. Bu sırada kabın tabanına uzak olan su katmanları ise henüz soğuktur ve basınç bu noktada daha yüksektir.

Kabarcıklar tabandan yükselerek bu soğuk tabakalara ulaştığında birden büzülmeye zorlanır ve patlarlar. Kabarcıkların büzülmesi ve patlaması da çeşitli frekanslarda titreşimler yaratır. İşte biz bunları ses olarak duyarız. Aslında bu sırada kaba dokunulursa oluşan titreşimler hissedilebilir de. Kabın boyutlarına ve şekline göre kaynama başlangıcında çıkan sesin şiddeti de farklı olur.

Su fokurdamaya başladığında neden ses çıkmaz?

Bu sorunun cevabı ise kaptaki bütün suyun ısısı eşitlendiğinde basınç da eşitleneceği için kavitasyon oluşmamasıdır. Kaptaki tüm su eşit sıcaklıkta olduğundan, su içinde oluşan kabarcıklar büzülmeden yuzeye çıkar ve havaya karışır.


2 Comments

  1. kavitasyon olayını duymuştum ancak bu kadar detaylı bir bilgiyi ilk kez gördüm. Çok teşekkür ediyorum doğrusu sizlere

Bir cevap yazın