STRESLE BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI

2018’e farklı olmasını dileyerek, kimsenin kimseye zarar vermediği, kötülüklerin çocuklarımızdan ve bizlerden uzak olmasını arzu ederek girdik. Yetişkinlikler olarak bunun tabii ki ütopik bir istek olduğunu biliyoruz. Yine de insanın için de bir umut… Gel gelelim yeni yılın ardından üst üste gelen çocuk istismarı, kadın şiddeti, türlü zorbalıklarla ilgili çıkan haberler insanda sağlıklı bir ruh hali bırakmıyor. Bu haberler sizi ne kadar etkiliyor bilmiyorum ama benim artık gündelik yaşamımı etkilemeye başladı. Cinayeti engelleyemem, çocuk istismarı konusunda bir post paylaşmaktan öteye gidemem ama sanki Dünya’nın bütün yükünü, üzüntüsünü çekiyormuşum gibi hissediyorum. Bunun sağlıksız olduğunun farkındaydım  ama nasıl baş edeceğimi bilemiyorum.. Arkadaşlarımla konuştum. Bazıları bu tarz haberleri okumadıkları çünkü “kalbinin artık buna dayanmadığını” söyledi. Benim de hissettiğim aynen buydu. Ben de naçizane bir karar aldım ve kendime böyle haberler okumayı yasakladım. Gelin görün ki, artık olan şeyleri bir tek haberlerde izlemiyorsunuz, bunun internet sitesi var, Twitter’ı var, İnstagram’ı var, varda var. Diyeceğim o ki, kaçış yok. Peki ben kendimi bu stresten nasıl koruyacağım? Benim gibi, hassas olmayı bir kenara bırakın, eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, kendinizi stresten korumak için iki kat daha fazla mücadele etmelisiniz. Çünkü artık burası gittiğiniz pazarda, araba ile trafikte, iş yerinde, beklediğiniz banka sırasında düşünebileceğiniz her şeyde stres barından bir ülke haline geldi. Hal böyle olunca kendi hikâyemden yola çıkarak, sizlerin de gün içerisinde fazlaca stresle yaşadığınızı düşünerek bununla nasıl başa çıkabileceğimizi yazmak istedim.

Öncelikle stres vücudumuzda nereyi, nasıl etkiliyor, ona bakalım…

BEYİN: Baş ağrısı, çaresizlik hissi, enerji yoksunluğu, uyku problemi, üzüntülü olma hali, sinirlilik, akıl sağlığı problemleri (depresyon, anksiyete… vb,)

MİDE: Kilo almaya ya da verme bulantı,

PANKREAS: Yüksek diyabet riski,

BAĞIRSAKLAR: Kabızlık, ishal,

CİNSEL ORGANLAR: Kadınlar için; düzensiz ya da ağrılı adet, cinsel isteksizlik,

ERKEKLER İÇİN: Düşük sperm üretimi, cinsel isteksizlik,

DİĞER PROBLEMLER: Akne ve diğer cilt problemleri, tansiyon, eklem ağrıları, düşük kemik yoğunluğu, düşük bağışıklık sistemi.

Gördüğünüz gibi stres deyip geçmemek lazım. Vücudumuzu derinden etkiliyor ve birçok hastalığı da davetiye çıkartıyor.

Peki bu stres denilen illetle nasıl baş edilir?

Öncelikle stresin kaynağını bulmak gerekiyor. Beni etkileyen stresi ben buldum. Peki sizdeki stresin kaynağı ne? Size stres yönelten durumlardan/insanlardan kendinizi uzak tutun.

▶ Kendinize zaman ayırın.

▶ Spor yapın ya da yürüyüşe çıkın. Gün içersinde yapılan 10 dakikalık yürüyüş bile daha mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlayacak.

▶ Dengeli beslenin.

▶ Sevdiğiniz, pozitif kişilerle vakit geçirin.

▶ Hayır demeyi öğrenin.

▶ Gününüzü planlayın.

▶ Yapabileceğiniz kadar iş yükü alın.

▶ Hobi adının. Hobilerle uğraşmak insanın içindeki ruhsal gücü ortaya çıkarıyor ve daha mutlu biri yapıyor.

▶Uyku, uyku uyku! Belki de en önemli şeylerden biri. Uyku düzeninize dikkat edin.

▶ Nefes ve gevşeme egzersizleri yapın.

▶ Alkol, sigara ve kafein kullanımı azaltın.

▶ Evinizde aromalı mumlar yakın. Çalışmalar bazı aromaların stres seviyesini azalttığını göstermiştir. Lavanta bu iş için faydalı olabilir.

▶ Gülün! Gülmek bulaşıcıdır. Siz ne kadar gülerseniz, çevrenizde aynı şekilde karşılık verir.

▶ Bitki çaylarını unutmayın! Ülkemizde popüler olan siyah çay üzerinde yapılan bir çalışma  siyah çayın insanı rahatlattığını göstermiştir.

▶ Günlük tutun. Sizi strese sokan, üzen, mutlu eden şeyleri yazın.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın