Stresin doğru tanımı

Günümüzde görülen en yaygın sağlık sorunlarından biri olan stresin ne olduğunu bir çoğumuz bilmekteyiz. Peki stresin doğru tanımı nedir? Stres nedir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Latince gerilim altında olma anlamına gelen ''stringere"den türeyen, İngilizce' de gerilim anlamı taşıyan stres bir duygu değil, gerçek ya da varsayılan bir tehlike karşısında bütün vücudun verdiği bir yanıttır. Bu acil yanıt, en kötüsünü düşünmeye yol açan fiziksel ve psikolojik bir gerilim yaratır ve korku, endişe gibi negatif duyguları kışkırtır. Uyarılmış sempatik sinir sistemimiz zincir reaksiyonlar vermeye başlar: Kalp atışlarını hızlandıracak ve kanı kaslarımıza doğru yönlendirecek adrenalin ve enerji fazlalığı ortaya çıkaran kortizol salgılanması artar.

Maksimum alarm halindeyizdir, tüm fiziksel ve entelektüel kaynaklarımız duruma çözüm bulmak için harekete geçirilir: Savaşmak ya da kaçmak.

Birkaç dakika sonra, tehlikenin uzaklaşmasının ardından, vücut enerji rezevlerine başvurur ve sakinleşmek için endorfin, dopamin ve serotonin gibi başka hormonlar salgılar. Stres devam ettiğinde ise kendimizi, kardiyovasküler sistemi tüketen, bağışıklık sistemini zayıflatan ve vücudun düzgün çalışması için gerekli birtakım hormonal düzenlemeleri bozan sürekli bir tepki halinde buluruz.

 

 

Bir cevap yazın