STRES BEYNİNİZİ YOK EDİYOR OLABİLİR

 

Bunun Sonucu Hafıza Kaybı ve Depresyon

Uzun vadeli stresin vücutta birçok etkisi olabilir. Kronik kas gerilimi, kalp problemleri, erkekte ve kadında üreme sorunları gibi. Araştırmacıların fareler üzerinde yaptıkları yeni araştırma kronik stresin beyin üzerindeki yeni bir etkisini ortaya çıkardı: Hafıza kaybına ve depresyona yol açabilen iltihaplanma. Araştırmacılar araştırmalarını çok kısa bir süre önce Journal of Neuroscience Dergisinde yayımladılar.

Araştırmacılar öncelikle birkaç fareyi, kafeslerine kendilerinden çok daha agresif bir fare yerleştirerek strese maruz bıraktılar. Altı gün boyunca strese maruz kalan fareler, stresli dönemin başlangıcından önce kolayca kaçabildikleri labirentlerden çıkamaz oldu. Yaptığı bir basın açıklamasında "Stresli fareler çıkış yolunu hatırlayamadı. Stresli olmayanlar ise hatırlayabildi" diyor. Ohio Eyalet Üniversitesi'nde nörobilim profesörü ve aynı zamanda makalenin yazarlarından biri olan Jonathan Godbout.Travmadan dört hafta sonra bile stresli fareler köşelere saklanmaya devam ediyordu. Fareler için bir sosyal sakınma davranışı olan bu durum, depresyonun önde gelen belirtilerinden. Araştırmacılar stresin farelerin beynin hipokampus bölgesini etkilediği görüşünde. Burası beynin hafızadan ve uzamsal yön bulmadan sorumlu bölgesi. Buldukları bir diğer şey ise farelerin bağışıklık sistemindeki makrofajların, hipokampus bölgesinde toplandığı ve yeni beyin hücrelerinin geliştiği öğrenildi. Yani görünen o ki stres, farelerin bağışıklık sistemlerinin kendi beyinlerine saldırmasına ve beynin iltihaplanmasına neden oluyor.

Araştırmacılar nasıl tepki vereceklerini görmek için farelere iltihap önleyici ilaçlar verdiler. Sosyal sakınma ve beyin hücresi eksikliği değişmese de beyindeki makrofaj sayısı azaldı ve hayvanların hafızası normale döndü. Bu yüzden araştırmacılar kronik stresin nörolojik etkilerinin aslında iltihaplanmadan kaynaklandığı düşünüyor. Kronik stres ve bellek kaybıyla depresyon ve iltihap arasındaki ilişkiye dikkat çeken ilk çalışma bu değil. Fakat araştırma bu dört şey arasında yeni ve gelecek vaat eden bir ilişki kuruyor. Bu doktorların anksiyete ve depresyon gibi hastalıkları bağışıklık sistemi odaklı tedavilerle iyileştirebileceği anlamına geliyor. Bu tedavilerin bazıları şu anda test aşamasında.

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın