Stephen Hawking’in Geleceğe İlişkin Tahminleri

 

16 Mart’ta 76 yaşında kaybettiğimiz, tarihinin en önemli bilim insanlarından olan Stephen Hawking’in bize bıraktığı en önemli miraslarından biri geleceğe ilişkin tahminleri olacak. Stephen Hawkıng, ilham veren ve hayranlık uyandıran parlak bir astrofizikçiydi. Çevremizdeki evren hakkındaki merakımızı ve heyecanımızı arttırdı.Bizi güldürdü,meraklandırdı.Bize hayal etmeyi öğretti. Zaman zaman da bizi korkuttu. 52 yıl ALS(amyotrophıc leteral sclerosıs veya Lou Gehrig hastalığı) ile yaşadıktan sonra 76 yaşında vefat eden Hawkıng,oldukça önemli bir miras bıraktı. Fakat insanlığın geleceği hakkındaki paranoyası, özellikle de son yıllarda,bu mirasın en kalıcı (ve ilgili) yönlerinden biri olarak kabul edilebilir.

İşte en korkunç tahminlerinden bazıları: Yapay zekanın kontrolü ele alması

Geçen sene WIRED dergisine verdiği bir röportajda Hawking,”cin şişeden çıktı. Yapay zekanın gelişimi üzerinde ilerlememiz gerekiyor ama aynı zamanda gerçek tehlikelerine de dikkat etmeliyiz. Al’ın insanları tamamen değiştirmesinden korkuyorum. İnsanlar bigisayar virüsleri tasarlıyorsa, biri de kendini kopyalayan Al’yı tasarlar. Bu, insanları aşacak yeni bir yaşam biçimi olacak”dedi. Al günlük hayatımızın çoğuna sızarken, Hawking robotların her şeyi ele geçirmesinden korkan tek kişi değildi.

Ama başka tehditler de var.

>Kendini yok etmek

”Dünyamız bizim için çok küçük kalıyor,küresel nüfus endişe verici bir hızla artıyor ve kendi kendimizi yok etme tehlikesiyle karşı karşıyayız… Türümüzün uzun vadeli görünümü hakkında iyimser değilim. ”Hawking, 2016’da Cambridge Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte bu açıklamayı yapmıştı, Birleşik Krallığın Avrupa Birliği’nden çekilmesi yönündeki son referandumla ilgili karamsarlığı kısmen de olsa doğrulandı. 2017’de ki bir belgesel de, insanlığın, bir yıl önce öngördüğü 1000 yıldan daha az bir süre, artık sadece yüzyıl kadar Dünya’da kalabileceğini söyledi. Bu kısmen iklim değişikliği ve çevresel yıkımların Dünya’yı yaşanmaz hale getirebileceğine ilişkin bir korkuydu. Başkan olduğundan beri Donald Trump, Hawking’in favori hedefi haline gelmişti: BBC’ye Küresel ısınmanın geri döndürülemez hale geldiği uç noktaya yakınız. Trump’ın eylemi (Paris Anlaşması’ndan vazgeçme), Dünya’yı Venüs gibi, iki yüz elli derece sıcaklığa ve sülfürik asitli yağmurların eşiğine sürükleyebilir.” dedi.”İklim değişikliği, karşı karşıya olduğumuz büyük tehlikelerden biridir ve şu anda harekete geçersek engelleyebiliriz. İklim değişikliği ile ilgili kanıtları inkar ederek ve Paris İklim Anlaşmasından vazgeçerek Donald Trump, güzel gezegenimizde kaçınılabilir bir çevresel hasara neden olacaktır, bu da doğal dünyayı,bizim ve çocuklarımız için tehlikeye atıyor.”

Neyse ki, yine de bir çözüm görüyor.

>Gezegensel Kolonileşme

Hawkıng, geçen yıl Norveç’te düzenlenen bir festival de,”insanlık bir milyon yıl daha devam edecekse,geleceğimiz daha önce kimsenin gitmediği yere cesurca gitmekte yatıyor” demişti. ”Yer kalmıyor ve gidecek tek yer diğer dünyalar.Diğer güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi”diye devam ediyor. ”Yayılmak bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. İnsanların Dünya’dan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum.”’ ‘Umarım rekabetçi ulusları tek bir hedefte birleştiririz, hepimizin ortak sorunuyla yüzleşiriz… Yeni ve iddialı bir uzay programı gençleri heyecanlandırır, astrofizik ve kozmoloji gibi diğer alanlara ilgiyi tetikler.” Oldukça kapsamlı bir dizi kriter ortaya koydu: milletler 2020 yılına kadar Ay’a astronot göndermeli (ve önümüzdeki 30 yıl içinde bir ay üssü kurmalılar). Ve 2025’e kadar Mars’a gitmeliyiz.” Stephen Haking,son zamanlarda,insanlığın geleceği için büyük tehdit olarak algıladığı şeylere odaklanmıştı.

Sonun Teorisi: İnsanlar 600 yıla kadar Dünya’yı terk etmeliler;

Stephen Hawking, insanların hayatta kalmak için sonunda Dünya’dan ayrılmaları gerektiğini cesaretle iddia ediyordu. Yakın tarihli bir açıklamada Hawking, bu zaman çizelgesi açısından önceki tahminlerini, insanların 600 yıl içinde Dünya’yı terk etmesi gerektiğini söyleyerek değiştirdi.

Dünyayı terk etmek

Profesör Stephen Hawking,fikrini açık ve dürüstçe ifade etmekten korkmuyordu. Yapay zekanın (Al) geleceği, yeni bir Uzay Çağı ihtiyacı, küresel ısınmanın ciddi gerçekleri,başka bir Güneş Sistemine nasıl erişebileceğimiz ve bir tür olarak insanların hayatta kalmak için Dünya’dan ayrılması gerektiği konusundaki korkularını kamuoyuna açıklamıştı. Hawking daha önce, dünyadaki zamanımızın aslında 1000 yıl olduğunu belirtmişti. Ancak,bir video sunumunda, 5 Kasım Pazar günü, Pekin’deki Tencent Web Zirvesi’nde yapılan yeni bir duyuruda, İngiliz gazetesi The Sun’a göre insan türünün Dünya’dan ayrılması için 600 yılı kaldığını söyledi. Geçen yılın başında Hawking şunu söylemişti: ”Yerimiz kalmıyor ve gidecek tek yer diğer dünyalar.Diğer güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi. Yayılma, bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. İnsanların Dünya’dan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum.” Hawking’in ve diğerlerinin önemli bir endişesi,iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde deniz seviyesinin yükselmesine neden olmasıydı. Bu ilerlemenin emisyonlarda bir azalma ile azaltılmaması halinde,şu anki kararların önemli bir yüzdesinin su altında kalacağı muhtemeldi. (Bu, tabii ki iklim değişikliğinin yaşamı tehdit eden diğer etkilerinin yanında bir ek etkiydi). Buna ek olarak, bu devam ettikçe, nüfus artmaya devam edecek ve bu da felaketle sonuçlanabilecek. Hawking önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde, Dünya’nın insanlar için artık yaşanabilir bir seçenek olmayacağından emindi.

Hawking’in kıyamet günü

İnsanların Dünya’dan ayrılmak zorunda kalacağı varsayılan gün, ”Kıyamet”e benzetilmiştir. Hawking,bu nihai an için çok sayıda zaman çizelgesi öne sürmüştü, fakat bir noktada, yeni bir ev bulmak zorunda kalacağımızdan emindi. NASA, SpaceX ve dünya çapında hem özel hem de devlet kurumlarının devam eden projeleri ile, önümüzdeki birkaç on yıl içinde Mars’a insanları taşıyacağız. Ve Mars’taki Mars Ctiy Tasarım yarışmaları gibi yenilikçi tasarımlar ve Mars’ı yaşanabilir kılma önerileri arasında, muhtemelen eğer insanlar dünyayı terk etmek zorunda kalırsa,kırmızı gezegen bir gün alternatif evimiz olabilirdi. Mars’a ulaşma çabalarına ek olarak, Hawking dünya dışı yaşamı bulma ve iletişim kurma da dahil olmak üzere ”Evrende yaşam hakkında büyük soruları” araştırmaya çalışan bir dizi projeyi, Atılım Girişimleri’ni başlatmaya yardımcı olmuştu.Bu girişimlerden biri,evrendeki hayatı daha iyi anlayabilmek için en yakın yıldızımız Alpha Centauri’ye nanocraft gönderecek olan Breakthrought Starshot idi. Bu teknolojik platform, diğer gezegenlere seyehat etmenin daha hızlı ve daha iyi yollarını bulmamıza da olanak verebilir. Sonuçta, Hawking haklıysa, Ulaslararası Uzay İstasyonu (ISS) şu anda Dünya gezegeninde yaşayan milyarlarca insanı barındıracak kadar büyük değil.

http://www.twitter.com/acikve_net

http://www.instagram.com/acikvnet

 


Bir cevap yazın