STEPHEN HAWKING : İnsanlar 600 yıla kadar Dünya'yı terk etmeliler

 

 

Stephen Hawking, insanların hayatta kalmak için sonunda Dünya'dan ayrılmaları gerektiğini cesaretle iddia ediyordu. Yakın tarihli bir açıklamada Hawking, bu zaman çizelgesi açısından önceki tahminlerini, insanların 600 yıl içinde Dünya'yı terk etmesi gerektiğini söyleyerek değiştirdi.

DÜNYA'YI TERK ETMEK

Profesör Stephen Hawking, fikrini açık ve dürüstçe ifade etmekten korkmuyordu. Yapay zekanın (Al) geleceği yeni bir Uzay Çağı ihtiyacı, küresel ısınmanın ciddi gerçekleri, başka bir Güneş sisteminde nasıl erişeceğimiz ve bir tür olarak insanların hayatta kalmak için dünyadan ayrılması gerektiği konusundaki korkularını kamuoyuna açıklamıştı. Hawking daha önce dünyadaki zamanımızın 1000 yıl olduğunu tahmin ettikten sonra bu sürenin 100 ile sınırlı olduğunu belirtmişti. Ancak, bir video sunumunda, 5 Kasım pazar günü Pekin'deki Tencent Web Zirvesi'nde yapılan yeni bir duyuruda İngiliz gazetesi The Sun'a göre insan türünün Dünya'dan ayrılması için 600 yılı kaldığını söyledi. Geçen yılın başında Hawking şunu söylemişti: " yerimiz kalmıyor ve gidecek tek yer diğer Dünyalar. Diğer Güneş sistemlerini keşfetmenin zamanı geldi. Yayılma bizi kendimizden koruyan tek şey olabilir. Insanların dünyadan ayrılmaları gerektiğine inanıyorum."
Hawking'in ve diğerlerinin önemli bir endişesi iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde Deniz seviyesinin yükselmesine neden olmasıydı.

Bu ilerlemenin emisyonlar da bir azalma ile azalt olmaması halinde, şuan ki kararların önemli bir yüzdesininin su altında kalacağı muhtemeldi. ( Bu tabii ki iklim değişikliğinin yaşamı tehdit eden birilerinin yanında bir ek etkiydi.) Buna Ek olarak, devam ettikçe nüfus artmaya devam edecek ve bu da felaketle sonuçlanabilecek. Hawking Önümüzdeki Birkaç yıl içinde, dünyanın insanlar için artık yaşanılabilir bir seçenek olmayacağından emindi.

Hawking'in kıyamet günü

Insanların dünyadan ayrılmak varsayılan gün Kıyamet'e benzetilmiştir. Hawking bu nihai an için çok sayıda zaman çizelgesi öne sürmüştü,fakat bir noktada yeni bir ev bulmak zorunda kalacağımızdan emindi.

NASA, SpaceX ve dünya çapında hem özel hem de devlet kurumlarının devam eden projeleri ile, önümüzde ki birkaç on yıl içinde Mars'a insanları taşıyacağız. Ve Mars'ta ki Mars City Tasarım yarışmaları gibi yenilikçi tasarımlar ve Mars'ı yaşanılabilir kılma önerileri arasında,muhtemelen eğer insanlar dünyayı terk etmek zorunda kalırsa, kırmızı gezegen bir gün alternatif evimiz olabilirdi. Mars'a ulaşma çabalarının ek olarak, Hawking Dünya dışı yaşamı bulma ve iletişim kurmada dahil olmak üzere " Evrende yaşam hakkında büyük soruları " araştırmaya çalışan bir dizi projeyi, Atılım Girişimleri'ni başlatmaya yardımcı olmuştu. Bu girişimlerden biri evrendeki hayatı daha iyi anlayabilmek için en yakın yıldızımız Alpha Centauri'ye nanocraft gönderecek olan Breakthrough Starshot idi. Bu teknolojik platform, diğer gezegenlere seyahat etmenin daha hızlı ve daha iyi yollarını bulmamıza da olanak verebilir. Sonuçta Hawking haklıysa, Uluslararası Uzay Istasyonu (ISS) şu anda Dünya gezegeninde yaşayan milyarlarca insanı barındıracak kadar büyük değil insanlara ulaştırarak yaygınlaştırmaktı. "Darvin" adlı ilk RepRap 3D yazıcının tasarımı birkaç yıl sonra Mart 2007'de ortaya çıktı. "Mendel", "Prusa Mendel", ve "Huxley" gibi diğer versiyonlar onu izlediler. İlk RepRap yazıcıları, ünlü evrimci biyologların isimleridir, çünkü proje tümüyle kopyalama ve evrime dayanıyor.

Isteğe dayalı baskı

2008:Hollanda'da 3D baskı hizmeti veren Shapeways kuruldu. RepRap gibi, Shapeways de 3D baskıyı daha geniş bir kitleye sundu. Ancak,insanlara kendi 3D yazıcılarını vermek yerine, Shapeways, kullanıcıların kendi 3D dosyalarını göndermelerine olanak tanıdı. Shapeways, New York'ta bir fabrikaya hızla genişledi ve önemli bir girişim finansmanı sağladı.Aynı zamanda şirketin daha sonra talep üzerine baskı yapacağı 3D baskılı nesneler için bir pazar oluştu. Shapeways, 3D baskıyı sanatçılar, Mimarlar ve diğer yaratıcı bireylerde dahil olmak üzere teknolojinin dışındaki bir kalabalığın erişimine sundu.

3D Baskı Protezler

2008: ilk kullanılabilir 3D baskılı protez bacak oluşturuldu ve kullanıldı. Daha sonra montaj gerektirmeden "olduğu gibi" basıldı. Bugün, Dünyanın her yerinde birçok 3D baskılı protez oluşturuluyor ve kullanıyor.

Kickstarter Başlıyor

2009: Kickstarter başladı. 3D baskı ile doğrudan ilgili olmasa da, kitle fonlaması amaçlı web sitesi çok sayıda 3D yazıcı için bir lansman ve para toplama Platformu haline geldi. Bazıları sona ererken, diğerleri kendilerini endüstride büyük oyuncuları olarak konumlandırma ya devam ediyorlar. Bugüne kadar, en çok finanse edilen kickstarter 3D Yazıcı projesi, kendi özel ve standart filaments makaraları ile birlikte PLA veya ABS malzemelerini destekleyen bir tüketici 3D Yazıcı olan 2014'teki Micro'dur. $50.000 isteyen yaratıcılar, bunun yerine $3,401,361 elde ettiler.

Makerbot'un ortaya çıkışı

2009: FDM teknolojisine ilişkin önemli bir patentin sona ermesini takiben Makerbot, 3D baskı teknolojisini ana akım haline getirmeye ve başlatmaya yardımcı oldu. RepRap rüyasının baş ağrısının üzerine oluşturulan Makerbot, kendi 3D yazıcılarını veya 3D baskı ürünlerini oluşturmak isteyen insanlar için açık kaynaklı " kendi başına yap " kitleri üretti. O zamandan beri 100.000 fazla kit satışı gerçekleştirdi. Şirket ayrıca kullanıcıların 3D yazdırılabilir dosyalarını göndermelerini ve indirmelerini olanak tanıyan çevrimiçi dosya kütüphanesi Thingiverse'yi de yarattı. Thingverse,en büyük çevrimiçi 3D baskı topluluğu ve dosya deposu haline geldi. Makerbot, 2013 yılında Stratasys tarafından $400 milyon karşılığında satın alındı.

3D Baskılı Otomobiller Ve Uçaklar

2011: 3D baskısının sadece küçük nesneler oluşturmak ile ilgili olduğunu düşünen herkes, İngiltere'deki Southampton Üniversitesi'ndeki mühendislerin dünyanın ilk insansız 3D baskılı uçaklarını tasarlayıp 3D olarak bastığında kendilerine geldiler.

Toplam maliyet $7.000'ın altındaydı. Kir Ecologic de altta kalmadı ve Kanada'daki TEDxWinnipeg konferansında gövdesi 3D olarak basılmış prototip bir araba olan Urbee'yi sergiledi.

Obama 3D Baskıyı Sevdi

2013: ABD Başkanı'nın bahsetmesi ile teknolojinin ana akım haline geldiğini bilirsiniz. 2013'te ABD'de Obama 3D baskıya " neredeyse her şeyi yapma şeklimizde devrim yaratacak bir potansiyele sahip " diyerek övgüde bulundu. Aynı yıl, Big Bang Theory dizisinde 3D baskı içeren bir bölüm yer aldı. 3D baskı artık sadece ilk kullananlar için geçerli değildi.

Modern Çağ

2018: İster 3D baskılı evler, uzayda 3D baskı olanağı, isterse de 3D biyo baskı ve protez teknolojilerindeki yenilikler olsun, 3D baskı, Henüz hiç olmadığı kadar çok yazıcıyla, şimdiye kadarki en büyük kitlesine ulaşıyor. Bu uzun süre devam edebilir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın