Srebrenitsa Katliamının Kurbanlarının Annesi: "Hatice Mehmedovic"

Eşi ve çocukları için yüreği yanan bir anne neler yapmaz ki dünyayı bile karşısına alıp yüreğindeki acının sesini duyurur. Başka annelerin başka kadınların da yüreği yanmasın diye... İşte böyle acılı bir eş ve anne Hatice Mehmedovic. Şimdi biraz yaşamış olduğu acılardan bahsedelim.

Hatice Mehmedovic, 1995 Srebrenica Katliamı'nda 44 yaşındaki eşi ile 21 ve 18 yaşındaki oğullarını kaybetti.Mehmedovic'in "Artık anne olamayacağım. Torunum olmayacak. Oğlum olmayacak. Bu mutlulukların ne anlama geldiğini bilemeyeceğim" ifadeleri hafızalara kazınmıştı.

Ömrünü Adalet Arayışına Adadı

Kendi eşinin ve oğullarının savaşta katledilmesinin ardından hayatını Srebrenitsa Katliamına duyarlılığı arttırmaya adadı ve direnişin sembolü haline geldi.

Mehmedovic, Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı olarak görev yaptı. Görev yaptığı sürece amacından hiç vazgeçmedi. Avrupa'nın 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yaşadığı en büyük trajedi olarak görülen katliam
bu annelerin çığlıkları sayesinde 2004 yılında Avrupa Parlamentosu ve Lahey’deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Srebrenitsa’yı “soykırım” olarak tanımak zorunda kaldı.
Bosna-Hersek ve Sırbistan Cumhurbaşkanları ve Dışişleri Bakanlarının katıldığı ''Üçlü Balkan Zirvesi'nde'' bu karar alındı.

Srebrenitsa Annelerinin sembolü

Srebrenitsa Kadınları Derneği Başkanı Hajra Ctic, Hatice Mehmedovic'in son derece cesur bir kadın olduğunu belirterek, "Tüm ailesi katledildi. Her zaman gerçekleri söyledi. Tüm annelere ilham olan bu cesur kadını çok özleyeceğiz "dedi.

Hatice Mehmedovic, eşini ve oğullarını tuzla orman yoluna yollarken bir kaç gün içinde döneceklerini düşünerek uğurlamış ve küçük oğlunun gitmek istemeyip boynuna sarılışını unutamamış ve yaşamı boyunca oğlunun kollarının boynunda olduğunu hissederek ve cennette onlara kavuşacağını düşünerek ayakta kalmaya çalışmış inançlı bir insandı.

Katliamdan sonra verdiği 23 yıllık adalet mücadelesinin ardından Hatice Mehmedovic 23 Temmuz 2018'de Saraybosna'da kanser tedavisi gördüğü klinikte 66 yaşında vefat etti.

Srebrenitsa Katliamı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız. 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

Bir cevap yazın