Soya sütünün cilt için faydaları Nelerdir?

Soya Sütü Nedir?

Soya sütü soya fasulyesinden elde edilen yüzde yüz vejetaryen bir üründür. Çünkü hayvan sütünün önemli bitki alternatiflerinden biridir. Yüksek miktarını proteinler, laktoz, az miktarda doymuş yağ, karbonhidrat, B vitamini, kalsiyum gibi mineraller ve vitaminler içerir. Doğru beslenme ve kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olurduğu gibi saç ve deri sağlığı için de etkilidir.

Soya sütünün cilt için faydaları Nelerdir?

Soya sütü evde hazırlanabilir ve özellikle cilt için faydalıdır. İşte bu sütün faydaları ve cilt üzerindeki etkisi.

*Cilt hücrelerine enerji verir, beslenmelerini, güçlenmelerini ve parlaklık vermelerini sağlar.

*Cildi nemlendirir ve dokularının elastikiyetini arttırır, çünkü kolajen adı verilen özel bir protein içerir. Özellikle kadınlar menopoza girdiğinde, normal seviyenin altındaki kollajen salgılanması oranı kırışıklıkların ve ince çizgilerin artmasını sağlar. Soya sütü kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olarak cildi yumuşatır ve gençleştirir.

*Cildi ultraviyole ışınlarından korur ve cilt kanseri riskini azaltır.

*Sivilce görünümünü azaltır.

*Cildi safsızlıklardan arındırır, huzur ve canlılık verir.

*Cilt hücrelerini gençleştirir.

Soya Ürünlerinin Önemi Nedir?

İnsan vücudundaki östrojene benzer bir kimyasal bileşik olan izoflavonlar içermesidir. Uygun doz, her izoflavonun miktarına göre belirlenir. Örneğin, bir fermente soya fasulyesi gramı. 1.3 mg izoflavon üzerinde, bir gram soya sosu 0.016 mg aynı maddeden oluşur ve soya sütü gram başına 0.4 mg izoflavon içerir.

Soya sütü hangi hastalıkta ne kadar kullanılır?

Birçok bilimsel çalışmaya dayanarak, her bir hastalık için günlük uygun miktarları:

Kolesterol hastaları: Günlük 20-50 gr soya sütü tüketmeleri tavsiye edilir.

Diyabetikler: Kan şekeri yüksek menopoz sonrası kadınlar, üç aya kadar günlük 30 gram soya sütü tüketmelidir.

Soya Sütünün Zararları Nelerdir?

Soya sütü yemek birçok insan için güvenlidir. Ancak 6 aydan uzun süren sık dönemler kadınlarda rahimde anormal doku büyümesine ve ayrıca kabızlık, şişkinlik ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Soya sütü bazı belirtilere neden olabilir. Özellikle böbrek hastalığından ve uterus kanserinden muzdarip olanlar ve aşırı soya sütü tüketimine bağlı olarak birkaç kategoriyi etkileyebilecek bazı zararlardan bahsedelim.

Hamile ve emzikli kadınlar: Yüksek dozlar fetüsün gelişimini etkileyebilir, bu nedenle hamilelik ve emzirme döneminde izin verilen soya sütü miktarına uymanız önerilir.

Çocuklar: Bebeklerde besleyici olmayan soya sütünün çocuklar için süt alternatifi olarak kullanılmamasına dikkat edin. Çünkü bu besin alımının eksikliğine yol açabilir.

Böbrek yetmezliği hastaları: Çok miktarda soya sütü tüketmek, kanda fitoöstrojenlerin artmasına ve zehirlenmelere yol açabilir.

Soya sütü ve meme kanseri riski: Meme kanseri, kadınları etkileyen en yaygın kanserlerden biridir ve faktörlerin birleşimine dayanır. Şangay'da kırk yedi yaş arasındaki 70.000'den fazla Çinli kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre soya fasulyesi çalışma süresince meme kanseri olan kadınlarda belirtilerin başlangıcını geciktirmesinin yanı sıra meme kanseri riskini de artırıyor.

Bir cevap yazın