SOSYAL SERMAYE Mİ ? İYİ BİR CV Mİ ?

 

Aslında bir öncelik sırasına almadan önce ikisi de gelecekte ekonomik özgürlüğe ulaşmayı hedefleyen ve hayalindeki mesleği seçen insanlar için biçilmiş kaftandır. Öncelikli olarak bizlere iyi bir okuldan ve piyasadaki arz-talebi dengesini karşılayabileceğimiz bir bölümden mezun olmamızı.Birisi İngilizce olmak koşulu ile en az 2 yabancı dil bilmemizi isterler. Tabi dolayısı ile başvuracağımız firmayı tatmin edebilecek, alanında tanınmış firmalarda staj yapmış yada çalışmış olmamız istenir. Genellikle CV (Öz Geçmiş) formunun alt kısmında bulunan ve İş Başvuru Talebiniz Olumlu Olarak Değerlendirilmiş Olup….  böyle bir cevap alabilmek için %50 ‘lik bir etkisi olan ”REFERANSLAR” kısmı ki bence bizim ülkemizde bu  %80 oranındadır.

İyi hazırlanmış bir CV işe alınmanızı sağlamaz ama iş görüşmesine davet edilmenizi sağlar. Hazırladığınız CV içerisinde, İş ilanı ile ilgili anahtar kelimeler sıkça kullanılmalıdır. Bu nedenle CV ‘nizi hazırlamadan önce hangi sektörde çalışmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Örneğin Reklamcılık  alanında tecrübelisiniz ve bu alanda çalışmak istiyorsunuz. Özgeçmişinizde bu alandaki yeteneklerinizden iyi bir şekilde bahsetmeniz gerekmektedir. Çalışmak istediğiniz alanlara göre birkaç CV de hazırlayabilirsiniz; Ama daha önce de belirttiğim gibi bu size %20 lik bir oranda en iyi ihtimalle mülakata davet edilmenize yardımcı olacaktır. Geri kalan tamamı ile ikili diyalogları esas alan bir süreç işleyecektir. Sosyal sermaye bu etapta devreye girecek altın kuraldır. Maalesef eğitim hayatımız boyunca bize sosyalleşmek , yeni insanlar tanımak ve dünya ya baktığımız penceremizden yeni bir bakış açısı kazandıran, yeni vizyon ve misyonlar yükleyen bir ders bulunmuyor. Bu tamamen kişinin araç kullanmadan çıkması gereken bir yoldur.

 

Bir daha ki yazımı  ”Sosyal Sermayemizi Geliştirebileceğimiz Alanlar” olarak ele alacağım iyi günler dileklerim ile…

http://www.instagram.com/acikvnet

Enes AKÇALIOĞLU


4 Comments

  1. Özellikle iş hayatına yeni başlayacak olan gençlerin bu konuya önem vermeli. Üzerinde tartışılacak, geliştirilecek bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın