SOSYAL MEDYANIN "dijital sihirbazı" ZACH KING

 Muhtemelen onu duymuş, en azından bir videosunu izlemişsinizdir. Çizgi Japon balıklarına canlı akvaryum balığına, dondurmayı Şişme yatağı, vişneli pastayı bombaya dönüştürüyor... kimden mi söz ediyoruz? Tabii ki de 21 Milyonu Aşan takipçisiyle dünyanın en etkili influncer'ları arasından gösterilen Zach king'den daha önce THY'nın global uçuş güvenliği videosunu da çeken sosyal medyanın "dijital sihirbazı" Zach King artık Doskers'ın marka yüzü... Bu yeni iş birliği kapsamında bir araya geldiğimiz king ile "influencer marketing"in incelikleri konuştuk. 

 

Çektiğiniz videoları sihir katarakt sosyal medyada Şöhret yakaladığınız Öncelikle çıkış hikayenizi biraz bahseder misiniz?

7 yaşından beri sürekli olarak film yapımcılığıyla ilgilendim. Bu benim için adeta bir aşk. Ortaokuldayken para biriktirip kız kardeşinle birlikte film çekmek için bir video kamera almıştık. Kaliforniya'da film yapımcılığı üzerine eğitim veren bir okula başvurdum ancak kabul edilmedim. Bu noktada derslere vakit harcamak yerine 2008'de kendi YouTube kanalımı açtım ve burada film yapımı ile ilgili videolar paylaşmaya başladım. Kısa sürede küçük bir kitleye ulaştım ve onlar benim bazı kısa filmleri mi kanala eklemem için cesaretlendirdi ler ilk videolarım Ben biri "Jedi kittens"dı ve benim viral video tutkum da onunla birlikte başladı.  Tekrar tekrar deneme başarımı kutlamak zorundaydım zaman zaman tökezleyerek de olsa yıllar içinde bir izleyici oluşturmayı başardım ve bu benim bugün olduğum yere getirdi.

 

 21 milyonluk Instagram takipçisi ile sosyal medyada oldukça büyük bir hayran kitlesine sahipsiniz böylesi geniş bir takipçi kitlesine erişmenizin sırrı nedir?

Videolarımızın başarılı olmasının nedenlerinden biri işlediğimiz temaların pek çok kültürde bir karşılığı olması.  Videolarımın herkesin bağkurabileceği tutkular, korkular, icatlar etrafında dönüyor ve tüm bunların içinde herkesin ilgisini çeken sihir unsurları var. Fakat videolarımın çerçevesini her zaman insanların kendilerinden bir şey bulabileceklerini o asıl tema belirliyor. Sihir hiçbir zaman videonun yıldızı ya da asıl teması değil başarının sırrı bu diye düşünüyorum.

 

 

Dünya çapında bir Fenomen olduktan sonra hayatınızda neler değişti?

Dışarıdayken ilk kez durdurulduğunuz an çok acayip. Bu ilk kez Vine hesabımı açtığımda olmaya başladı. Birkaç hafta içerisinde bizim oralardaki bir liseden çocuklar nerede yaşadığımı keşfettiler ve fotoğraf çektirmek için kapımı çalmaya başladı.  Sonra taşındım ve kurye postacı veya bir isteyiciye kapıyı açmak gibi temel görevlerimi artık yerine getiremeyeceği mi öğrendim. Fakat hayatımda yine de pek çok şey aynı eşimle akşam yemeği veya sinemaya gidiyorum ve tek fark şimdi insanlar yemeğimizin ortasında beni durdura biliyorlar. Bu beni rahatsız etmiyor işimin getirilerinden biri yalnızca.

 

 Birazdan Dockers'la olan işbirliğiniz den bahsedelim Dilerseniz bu teklifi nasıl geldi size çekim süreçleri nasıl geçti? Yüzü olacağınız markalar seçerken nelere dikkat ediyorsunuz ?

Dockers ile ortaklarımızın keyifli bir işbirliği içinde geçti ekibim ve ben yaratıcı sürece ve çekim süreçlerine dahil olduk. Şiir yardımıyla dockers'ın farklı ürünlerini en dikkat çekici şekilde sunmaya odaklandık günlük hayatta da kullandığım bir markayla çalışmak harika bir şeyş  birlikte çalışacağımız markaları seçerken dikkate aldığım kriterlerden biri bu. Öncelikle ürünü seviyor muyuz? Onu kullanabilir miyiz? diye bakıyoruz. Ayrıca Markalarımızın birbiriyle uyuşur olması gerekiyor. Benim markam merak, hayret etme,  şaşırtma ve tabii ki sihirle ilgili. Yalnızca bu hedefleri paylaştığımız markalarla çalışıyorum ve meydana getirdiğim  içeriğin ürünü satmanın ötesinde insanlara yaratıcı olmak ve hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçirmek konusunda ilham vermesini de istiyorum.

 

 İnfluencer marketing son yıllarda giderek popüler bir Trend dönüştüm sizce influencer Marketing kullanan markalar ne kazanıyor?

Marka projelerinden oluşturan kişilere bu denli güvenilmesi ve üretilen  alanlarda ki kontrolün bırakılması beni heyecanlandırıyor. Muhteşem fikirleri olan fakat doğru markayla bir araya gelmeyi bekleyen pek çok yetenekli insan var. İnfluencer Marketing'in marka ve üretici  kişinin vizyonları birbirleriyle uyuştuğunda en verimli şekilde sonuç verdiğini düşünüyorum.

 

 

Hedeflerimiz den bahsedelim biraz daha yeni döneme ilişkin planlarınız neler?

Benim alanım şu anda kısa filmler televizyon ve uzun metrajlı filmler.  Ayrıca YouTube ve diğer video platformları ürettiğim içeriklerle izleyiciden işletmeye sürdürüyorum. Bir yandan izleyicilerimi yeni içeriklerle doyurmaya sürdürürken diğer yandan daha uzun formatta hikayeler oluşturmak benim için bir denge oluşturuyor.

 

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın