Sosyal Medya Devlerinin Kuruluş Hikayesi

Facebook nasıl kuruldu? İnstagram nasıl kuruldu? Youtube nasıl kuruldu? Twitter nasıl kuruldu?

FACEBOOK

Kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook'un hikayesini şöyle yorumluyor. 'O zamanlarda notlarım önceki yıllara göre daha iyiydi. Bu fırsattan yararlanarak farklı projeler geliştirmeye, deha fazla zaman ayırdık ve toplam 10 faklı yazılım geliştirdik. Geliştirdiğim yazılımları bir araya getirip insanların paylaşımlarını yapabileceği bir ve platform oluşturmaya karar verdim, Facebook da bu şekilde ortaya çıktı' diyen Zuckerberg, Facebook nasıl oluştuğunu açıklamıştır.

Zuckerberg, ilk başlarda sadece Harvard öğrencilerini bir araya toplamak için kurduğu platformun, ileride milyarlarca dolarlık bir siteye dönüşeceğini tahmin etmemişti.

Harvard'daki öğrencileri bir araya toplayabilmesi onuiçin çok aynı başarıyı dünya genelinde de yapabileceğini düşündürmüş ve başarılı da olmuştur.

INSTAGRAM

İnstagram, Stanford Üniversitesi mezunlarından olan Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kurulmuştur. Google ve Microsoft gibi önemli kuruluşlardan aldıkları deneyim ve ilhamlar ile fotoğrafları düzenleyen ve paylaşmayı sağlayan bir uygulama ortaya koydular. İnstagram ismini verdikleri bu uygulama ile fikirlerini pratiğe döken Systrom ve Krieger, bugün dünyanın aktif olarak kullanılan uygulamasını oluşturdular.

TWITTER

Twitter'ın kuruluşu oldukça ilginç... 14 arkadaşın yemek yerken ortaya attıkları bir fikrin geliştirilmesi üzerine kurulmuş;Twitter...

İlk başlarda logosu günümüzdekinden farklıydı. Kuş logosu, kuşların cıvıltılarını çağrıştırdığı için seçilmiştir. Hatta bu kuşun bir de adı vardır; Larry!

YOUTUBE

23 Nisan 2005 tarihinde Steve Chen ve Chad Hurley tarafından kurulan YouTube, kısa sürede dev bir platform haline geldi. Chen ve Hurley, bir ev partısinde çekilen fotoğraf ve videoları arkadaşlarıyla paylaşmak istediler. Ancak dosyaların boyutları oldukça büyüktü. Bunun üzerine Chenvep Hurley'in aklına bir fikir geldi ve dosyaları paylaşmak için YouTube'u kurdular. İlk Youtube video 23 Nisan 2005 tarihinde Jawed Kaim tarafından yüklenmiştir.


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın