Sonbahar Hakkında Bilinmeyen 5 İlginç Gerçek

Kızıla vuran sarımsı yaprakların mevsimi, dökülen bu yaprakların üstünde yürünen yollar, yeni ayakkabılar ve yeni sezona giren TV dizileri. Bunların hepsi sonbahar denilince akla gelen mevsime özgü şeyler...

Tüm dünyada gece ve gündüz süreleri sonbahar ekinoksu ile birlikte eşitleniyor. Ardından Kuzey Yarım Küre'de sonbahar başlıyor.


Sizin için sonbahar mevsimi ile ilgili pek de bilinmeyen 5 ilginç detayı derledik;

Son baharda saçlarınızın daha fazla dökülür. Bunun nedeni saçın uzama aşamaları...
Yaz aylarında, kafa derimiz güneşten korunmak için saçların daha sıkı olmasını sağlıyor. Sonbaharda ise saçlar telogen fazı adı verilen dökülme evresine geçiyor. Bu nedenle sonbaharda saçlarımız daha fazla dökülüyor.

Sonbahar mevsiminde çoğu ağacın yaprakları kızarıyor. Bunun nedeni, havaların soğumasıyla yaprağın sap kısmındaki şekerin tüm yaprağa yayılmaması. Yani yaprağın şekersiz kalması.

Sonbaharda doğan insanlar yılın geri kalanında doğanlara göre daha uzun ömür yaşıyor.

İlginç bir diğer noktası ise; isminde sonbahar geçen hiç bir film, Oscar Ödülü kazanmazken diğer bütün mevsimlerden bu ödülü kazanan filmler bulunuyor. Oysa sinematografik açıdan en güzel mevsimdir, sonbahar...

Gökyüzünde çok sık hareketlilik görürüz. Göçmen kuşlar sonbahar döneminde kışı farklı bir yerde geçirmek için yolculuğa çıkarlar. Bu yolculukların en uzunu ise; Kuzey sumrularının yapmış olduğu 17 bin 700 kilometrelik yolculuktur.

 

 


Bir cevap yazın