Sokak Sanatının ve Çağdaş Sanatın Yeni Başkenti: BERLİN

İki dünya savaşından ciddi şekilde zarar gören Almanya, şimdi çok kültürlü yapısı ve sanatçılar için bir yer olarak biliniyor. Yenilikçi sanatçılar ve tasarımcılar Dünyanın her yerinden alternatif sanat arayışı, bohem atmosferinde kendilerini özgür hissedebilecekleri bir yer bulabilir. Berlin şehrinde yürürken başınızı kaldırdığınızda, şehir merkezinde büyük bir duvar resmiyle karşılaşabilirsiniz. Bu anlamda, Berlin sokakları neredeyse açık hava müzesidir. Sokak sanatının ilk örneği olarak kabul edilen şehir, dünyanın en büyük kenti, birçok ressamın duvar resimlerine ev sahipliği yapıyor.

Özellikle Mitte, Kreuzberg ve Mitte gibi yaşayan sokak sanatını yakından takip ediyorsanız, Friedrichshain, Prenzlauer Berg, mutlaka görülmesi gereken bölgelerdir.

Bu izleri şehirde birçok sanat, siyaset, müzik ve giyim tarzı grubunun bir arada yaşadığı şehir sanatında görüyoruz. Aynı zamanda sosyal, politik ve esprili mesajları takip etmek bir zevktir. Berlin 170'ten fazla müze ve galeriye ev sahipliği yapıyor.

En özgün ve ilham verici örnekleriyle birlikte birçok klasik sanat eserini ve tarihi mirası bulabileceğiniz galeriler ve tematik müzeler Çağdaş sanat eserleri, sanatseverler için dalga geçiyor.

Hamburg Bahnhof Berlin Çağdaş Sanat Müzesi, Hamburg-Berlin demiryolunun eski istasyonunda bulunan Hamburg Bahnhof adlı bölgededir. İstasyonun mimari yapısı tarihi olsa da, yüksek tavanlı ve geniş salonlu çok modern bir atmosfere sahiptir. Hamburg Bahnhof, Ulusal Galeri tarafından günümüz sanatına adanmış kalıcı bir sergi alanıdır.

Bu müze, Berlin Devlet Müzeleri Erich Marx'ın Berlin'sinden sanat eserleri sergisine ev sahipliği yapıyor. Özel Koleksiyon (Andy Warhol, Cy Twombly, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Anselm Kiefer ve Joseph Beuys'un eserleri) ve en seçkin koleksiyon Friedrich Christian Flick Koleksiyonu, çağdaş sanatçıların periyodik sergilerinin yanı sıra.

Neue Nationalgalerie Neue'ye ev sahipliği yapan binanın tasarımcısı Nationalgalerie, ilk uygulayıcı, modern zamanların en ünlü mimarlarından Miesvan der Rohe'dir.

Mimarlıkta minimalizm bu Miesvan der Rohe'nin savaş sonrası Berlin'deki tek eseridir ve 20. ve 21. yüzyıldan kalma birçok resim, plastik sanat ve heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapar. yüzyıllar boyunca periyodik sergiler.

Müzede ünlü Kübizm, Yapılandırmacılık, Dada ve Bauhaus hareketlerinin örneklerini görüyoruz. Sergilenen eserler arasında Max Beckmann, Otto Dix, George Grosz, Oskar Kokoschka'nın eserlerinin yanı sıra Ernst Ludwig Kirchner'in "Postdamer Platz" ı da var.

Bir cevap yazın