Siyah çay göbek yağlarını eritiyor

Türk insanın vazgeçilmezi olan siyah çay zayıflatıyor. Hem de bilinenin aksine bu konuda yeşil çay'dan daha da etkili bile olabilir. Çünkü "siyah çay, yeşil çaydan daha iyi zayıflatıyor." iddiasını ispatlayabilecek bilimsel bulgular Europen Journal Of Nutrition'da yayımlanan bir araştırmada açıklandı. Bu araştırmada siyah çayın prebiyotik olduğu ortaya konuldu. Ayrıca siyah çayda bulunan moleküllerin yeşil çayın moleküllerine oranla daha büyük olduğundan, bağırsaklardan geçip gitmek yerine orada kaldığı ve pseudobutyrivibrio adlı faydalı bakterilerin üretimini desteklediği duyuruldu.

Bilim insanlarına göre bu bakteri vücudunuzun metabolizmasını değiştirerek daha fazla enerji harcamasını sağlıyor ve bu sayede tıpkı ev hanımlarının imadına yetişen Mr Muscle gibi inatçı yağ hücrelerini temizliyor. Kaliforniya Üniversitesinde fareler üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, siyah çay verilen farelerin düşük yağlı diyet uygulayan farelerle aynı miktarda kilo verdiği görüldü. Bu çalışmayı Nutrition'da yayımlanan bir başka araştırmayı destekler nitelikte: Az miktarda süt katılmış acı siyah çayın lipaz enzimini engellediği ve bu sayede yağların bel çevrenize yapışamadan vücuttan atıldığı bulundu.

Not: tabii ki çayın şekersiz içilmesi gerekiyor.


2 Yorum

  1. Son zamanlarda göbeğim çıktı diye şikayetçiydim. Bu yazınız ile bir nebze olsun rahatladım. Faydası olduğunu bilmiyordum doğrusu

Bir cevap yazın