Sivrisineklerden koronavirüsü (Covid19) bulaşır mı?

COVID-19'un hızla yayılması birçok insanın virüsün yayılma yollarını merak etmesine neden oldu? Merak edilenlerden biri de sivrisineklerin yeni tip koronavirüsü bulaştırıp bulaştıramayacağı konusu.

Peki, sivrisineklerden koronavirüs bulaşır mı?

Bu, sivrisineklerin yılda tahmini 500.000 kişiyi öldürdüğü ve bunun onları gezegendeki en ölümcül canlılardan biri haline getirdiği için geçerli bir sorudur. Bu soruyu destekleyen bir diğer faktör ise havaların ısınmasıyla ortaya çıkan sivrisineklerin Deng Humması, Sıtma ve Sarıhumma gibi birçok hastalığı yayabiliyor olmasıdır.

Kovid19 sineklerden bulaşır mı sorusuna doğru ve tatmin edici cevap vermek için biraz bu virüs türünü tanımak gerekli. Çünkü koronavirüsler hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur. Dünyada 500'den fazla Coronavirüs çeşidi bulunmakta ve bu virüsün 1970'lerin başından itibaren hayvanlarda hastalıklara neden olduğu bilinmekte. Corona virüsler öncelikle memelilerin ve kuşların üst solunum yollarını ayrıca gastrointestinal sistemini enfekte etmektedir.

Buna bağlı olarak yapılan araştırmalarda Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip korona virüsün (kovid 19) de bir solunum yolu virüsü olduğunu açıkladı:

"Yeni tip corona virüs (Covid-19) bir solunum
yolu virüsüdür. İnsanların öksürmesi ya da
hapşırmasıyla bulaşabilir. Ya da bir yüzeyin
üzerinde insanların ellerine bulaştıktan sonra, elin ağız ya da buruna götürülmesi yoluyla
bulaşabilir."

Bu açıklamaya göre koronavirüsü kan yolu ya da deriden temas yoluyla buluşmıyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneği de bu konuda endişelenecek bir şey olmadığını söylediler.

Ancak bu açıklamalara rağmen insanların endişesi dinmiş değil. Özellikle sosyal medyada dolaşan bazı video ve görsellerde virüsün sivrisineklerden kan yoluyla bulaşmasa bile sineklerin enfekte insan dışkısı ile temasa geçmeleri halinde koronavirüsünün yayabileceği iddiası var. Daha bir anlaşılır ifadeyle, eğer bir sinek enfekte olmuş bir insanın dışkısına temas eder ve daha sonra yenilebilir yiyeceklere konarsa hastalık yayılabilir. Peki, bu iddia doğru mu?

Yeni tip koronavirüsü hastalarından alınan dışkı örneklerinde kovid19'a daha önce rastlanmıştı. Üstelik virüs uzun bir süre de dışkı da kalmayı başardığı da açıklandı. Ancak virüsün bulaşabilmesi için kendini sinekte çoğaltması gerek. Bunun için de tükrük bezlerine ulaşmalı. Yukarıda bahsettiğimiz gibi şimdiye kadar koronavirüslerde böyle bir şeye rastlanmadı. Sineklerin her virüsü ya da paraziti taşıyamadığı bilimiyor. Fiziksel olarak üzerinde taşıyıp başka bir yere götürmesi de olası değil.

Yine her olasılığa karşı hijyenin önemi devreye giriyor. Her ihtimale karşı tedbirli olmak için temas yüzeylerini temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli. Böcek sinek kovucuları kullanmak ve evlerin yakınlarında durgun su olmamasına dikmat edilmek de bu işin önemli bir parçası. Tabii burada belediyelere çokça iş düşüyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde "COVID-19 bugünkü bilgilerimize göre sivrisinekler veya ev sinekleri ile bulaşmıyor. Esas olarak konuşurken, öksürürken, hapşırırken ağız ve burnumuzdan çıkarttığımız küçük damlacıklar ile bulaşmakta." açıklamasında bulundu.

Dileriz ki sivrisinekler sosyal mesafe kurallarına uyar ve 6 feet boşluk bırakırlar. 🙂

1 Yorum

  1. Bulaşsa da bulaştırmasa da onlardan kurtulmak için her gece sinek ilacını kullanıyoruz. Malum virüs getirmeseler de kanımızı çekiyorlar 😀

Bir cevap yazın