Sivrisineğin Soktuğu Yer Neden Kaşınır?

Sivrisinekler, insanlığın varlığından beri belki de insanoğlunun en acımasız ve en inatçı düşmanı. Dünyada bilinen 3.500 tür sivrisinek var. Taşıdıkları sıtma ve sarıhumma gibi hastalıklar geçmişten bu yana milyonlarca insanın ölüm nedenleri arasında. Günümüzde sağlık alanındaki tüm gelişmelere rağmen hâlâ heryıl binlerce insanın hastalanmasına ve ölümüne sebep olabiliyor. Tabii bizim gibi temel sağlık sorunlarını çözmüş ülkeler için sivrisinekler çok ciddi bir sorun teşkil etmiyor. Ancak yine de hiç olmazsa bile hem sesi hem ısırması ve hem de sivrisinek ısırması sonucu kaşıntı ile rahatsızlık hissini nirvanaya taşıyor. 😂

Sivrisineklerin ısırdıkları yerin kaşınmasına neden olan şeyle hastalık bulaştırıp ölümlere neden olan şey aslında aynı. Sivrisinekler, kurbanlarının kanını emmek için iğne şeklindeki ağızlarını kullanır. Önce vücudumuzda uygun bir nokta bulup iğnesini buradan deriye batırır, ardından ise iğnesini deri altinda hareket ettirerek bir kan damarı bulur. Daha sonra minyatür bir hortum şeklindeki iğneyi damarın içine sokup buradaki kanı içer. Üstelik bunu hayret verici bir şekilde ısırdığı şeyin farkına varmadan yapar. Karnını doyurduktan sonra da iğnesini çıkarır ve gider.

Sivrisinek, iğnesini soktuğu yere kendi tükürüğünden bir miktar bırakır. Bu tükürüğü bırakmasının amacı ise kanı emerken kanın pıhtılaşmasını da engellemektir. Kaşınmamıza neden olan da aslında bu tükürüktür. Vücudumuz kısa sürede bu tükürüğe karşı savunma için histamin adı verilen bir kimyasal madde salgılar. Histamin aslında bağışıklık sistemimizin önemli bir savunma silahıdır. İğnenin girdiği noktadaki damarlarımızın genişlemesini, sivrisinek tarafından ısırılan noktanın şişmesini sağlar. Damarlar genişleyerek vücudumuzdaki savunma hücrelerini sıkıntılı bölgeye daha çabuk ulaşması sağlanır. Hücreler hızlı bir şekilde, sivrisineğin bıraktığı tükürükle savaşmaya başlar. Isırılan noktadaki bütün yabancı maddeler etkisiz hale getirildikten sonra bölgeden uzaklaşırlar. Yani vücudumuzda o an büyük bir savaş verilir. Ancak histaminin yan etkisi ise kaşıntıdır. Histamin derideki sinir uçlarını uyararak kaşıntı hissi oluşmasına yol açar. İşte, sivrisineğin ısırdığı yeri neden kaşımak isteriz? Sorusunun cevabı da budur.


4 Yorum

  1. Yaz aylarının baş belası şu sineklerden bir türlü kurtulamadık fotoğrafını bile görünce midem bulanıyor

  2. Katiller resmen. Ortamda 599 insan olsun gelir beni sokar. Benimki kaşınmayı geçiyor gerçi. Yazı için teşekkürler

Bir cevap yazın