Sivas Kangal Balıklı Kaplıcası

Balıklı Kaplıcası

Balıklı Kaplıcası, Balıklı Çermik olarak da bilinir. İç Anadolu Bölgesi’nin doğu kesiminde, Sivas’ın Kangal ilçesinde kaplıca. Kangal kentinin 13 km kadar kuzeydoğusundaki bir vadide yer alır. Bir çöküntü alanı olan bu vadinin jipoli arazisinde beş ayrı yerde madensuyu kaynağı vardır. Debisi oldukça büyük bu kaynaktan çıkan sular havuzlardan geçtikten sonra 20-25 m aşağıdaki Hamam Deresine karışır.

Madensuyu olarak herhangi bir özelliği olmayan bu madensularının sıcaklığı 35°C’dir. Bu kaplıcanın en önemli özelliği kaynaklardan çıkan madensularının akıtıldığı havuzlarda uzunluğu 2 cm ile 8 cm arasında değişen çok sayıda balıklar bulunmasıdır.

Balıklar havuza girenlerin vücutlarındaki açık yaraları temizleyerek iyileşmesini sağlar. Cilt hastalıkları konusundaki yararının ise suyun kimyasal katkısından çok, biyolojik bir etki yaratan balıklardan kaynaklandığı sanılmaktadır. Ama bu balıkların ne gibi etki yaptıkları bugün hâlâ tam olarak çözülememiştir.

Kaplıcada, şifa aramak umuduyla buraya gelenlerin gereksinimlerini karşılayacak konaklama ve hizmet tesisi vardır. Balıklı Kaplıcası’na Kangal kentinden ya da bu kentin 11 km kuzeydoğusundaki Kavak bucak merkezinden ulaşılabilir.

Kaplıcadaki şifalı balıklar birçok hastalığı tedavisi için yıllardır hastalar için şifa dağıtmaya devam ediyorlar.


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

1 Comment

  1. Bu kaplıcaya babamla birlikte gitmistik. Aynen de bahsettiginiz bir yerdi. Cilt lekeleri ve ölü deri atimı icin oleukca faydsli oldugunu belirttiler ordaki ilgilenen kisiler. Tanitiminizi begendim. Guzel makale olmus. Elinize sağlık

Bir cevap yazın