Sırtı Dik Tutmanın 5 Yolu

Duruş bozukluklarını önlemek için omurga sağlığına dikkat etmek gerekir. Sırtı dik tutmak ise hem omurga rahatsızlıklarını engeller hem de estetik bir duruş sağlar. Ayrıca beden dilinde dik bir duruş; kendine güveni temsil eder. Yanlış duruş ise kasların gerginliğini artırarak sağlık açısından pek çok probleme yol açabilir. Kasların gerginliğini azalmak ve sırt ağrılarını önlemek için doğru duruş çok önemlidir. Bunun için gün içinde duruşumuzu sık sık kontrol etmeli ve bedenimizi dik bir pozisyonda durmaya alıştırmalıyız. Peki otururken, ayakta dururken, masa başı çalışırken, araç kullanırken sırtı dik tutmanın yolları nelerdir? Sırt sağlığı için hangi pozisyonda uyumalı? Masa başında hangi pozisyonda çalışılmalı?


Gün içerisinde sırtı dik tutmak için yapılması gereken hareketler

Otururken: Sert bir sandalyede oturun. Sırtınızı iyice yaslayın, dizlerinizden birini ya da ikisini kalçalarınızdan daha yukarıda tutmaya çalışın. Bunun için uygun bir tabureden yararlanabilirsiniz. Kısa dinlenme dönemleri için, ergonomik bir sandalye kusursuz bir sırt desteği sağlar.

Ayakta dururken: Ayakta dururken sırtınızı dik ve düz tutmaya çalışın. Hiçbir zaman eğilmeyin. Yerden bir şey alırken çömelin.

Uyurken: Sert yatakta uyuyun. Esneyen bir yatağınız varsa gerekli sertliği yatak altına koyacağınız kalın tahtalarla sağlayın. Karın üstü yatmayın. Sırt üstü yatarken dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Yana yatarken bacaklarınızı gövdenize doğru toplayın.

Motorlu araç kullanırken: Aracınız için sert bir oturma yeri hazırlayın. Aracı kullanırken pedallara bastığınızda bacaklarınızın bükük kalmasını sağlayacak ölçüde direksiyona yakın bir konumda oturun.

Çalışırken yorulmayın: Yorgunluk duymayacağınız süre boyunca çalışın. Aynı durumda uzun süre çalışmayın. Hep oturarak çalışıyorsanız, her fırsatta kalkıp biraz dolaşın.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın