SIRADIŞI BİR KAYA

 

İNSANLIK TARİHİNİN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE DÜNYA'YA KOZMİK BİR PERSPEKTİFTEN BAKMAK OLANAKSIZDI.

 

 

 

Onun dışına kolay kolay çıkamıyor, üzerinde yükselemiyor veya ondan fazla uzaklaşamıyoruz;yer çekimi ve biyolojik yapımız bize ayak bağı oluyor.Çoğumuz için dünya, kaçınılmaz olarak birincil önemde.Yaklaşık 60 yıllık insanlı uzay uçuşu geçmişimize rağmen,günümüzde dahi yörüngeye fırlatılıp Güneş'in kavisli ufkun ardından yüzünü gösterişine tanıklık eden çok az insan var.1961'den bu yana, yalnızca 556 kişi çok az insanın elde edebildiği bu deneyimi yaşadı.Bunların ancak 24' ü, Dünya' nın gözden kayboluşunu ve bir kol saatinin kadranı kadar kalıncaya dek küçülmesini izledi. Ve sadece altısı Ay'ın karanlık yüzünde tamamen yalnız kaldı ve gezegenimizi büsbütün gözden kaybederek yıldızlarla dolu engin bir denizin sonsuz derinliklerine yelken açtı.

 

 

SAMANTHA CRISTOFORETTİ

İTALYA ALPLERİ

 

2015'te Uluslararası Uzay istasyonunda 199 gün geçiren İtalyan astronot,bir kadın tarafından gerçekleştirilen ikinci en uzun kesintisiz uzay uçuşu rekoruna sahip.(Birincilik, 2017'de bu sürenin yaklaşık yüz gün üzerine çıkan ve kapakta görülen NASA astronotu Pehgy Wilson'a ait.) Cristoforetti, yörüngede kaldığı süre uzadıkça insanlığın Dünya Tarihine ilişkin algısının değişime uğradığını söylüyor. Gezegene biçimini veren muazzam jeolojik kuvvetler bir bakışta görülebilir olduğunda, Piramitler'i inşa ettiğimiz çağ ile gökdelenleri inşa ettiğimiz çağ birbirinden ayırt edilemez hale geliyor. Onun durduğu yerden bakıldığında sakin bütün büyük yapılarımız bir gecede yükselmiş gibi.

" Altımızda bir gezegen var ve özellikle de gündüzleri gördüklerinizin çoğu illede bir insan varlığına işaret etmiyor. Jeolojik zaman çizgisinde bakacak olursanız, verdim denebilecek bir varoluşumuz var ve bir gezegende göz açıp kapamak kadar kısa değil de kalıcı bir varoluş göstermek istiyorsak insanlık ailesi olarak birbirimize sıkıca sarılmak zorundayız."

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın