Sindirimi Zorlayan 7 Besin

Büyük bir iştahla yiyip, içtiğimiz gıdalar bir süre sonra rahatsızlık verebilir. Bunun elbette ki bazı sebepleri var. Gastronomi uzmanları yapılması gerekenler için bizleri uyarıyor.

Gazlı İçecekler

Gazlı içeceklerin zararlı olduğunu bir çoğumuz biliyoruz veya duyuyoruz peki ne için zararlı olduğunu biliyor muyuz? Gazlı içeceklerin hep birlikte nelere zarar verdiğine bir bakalım. Çok tüketildiğinde reflüye sebep olduğu gibi midede şişkinliğe de neden olmakta. Ayrıca midemizi rahatlatmak için tükettiğimiz sodanında tuz oranının yüksek olmasından dolayı tansiyon hastaları için tetikleyici unsur olabileceği bilinmekte. Bu nedenle uzmanlar dikkatli tüketimi konusunda önerilerde bulunuyor.

Kızartmalar

Çok severek tükettiğimiz kızartmalar bazı kimyasallar meydana getirebiliyor. Özellikle yaz aylarında tüketildiğinde sindirimi de zorlaştırabiliyor. Kızartma yerine sebzelerimiz veya etlerimizi haşlayarak tüketmeyi tercih etmeliyiz.

Acı Kırmızı Biber

Hemoroid ve basur rahatsızlıkları olanların acı biberden mümkün olduğunca uzak durmaları gerekiyor. Çünkü bu tarz rahatsızlıkları acı biber artırmakta. Çok az tüketilmiş olsa bile bu rahatsızlıkların başlangıcında dahi sorunlar oluşturabilir.

Kahve ve Çıkolata

Bir fincan mis gibi kokan kahve ve yanında çikolata bu ikili vazgeçemediğimiz tatlardan. Ancak bunları çok tükettiğimizde içlerinde bulunan bazı zararlı maddelerden dolayı reflü oluşumuna neden olabiliyorlar. Bundan dolayı tüketirken daha çok dikkat etmeliyiz.

Lahana Yaprak ve Türevleri

Türk mutfağının enfes lezzetlerinden olan dolmalar, sarmalar vazgeçilmezlerimizden. Fakat bu yemekleri yaparken kullandığımız lahana ve yaprak vücudumuzda sindirimi mümkün olmayan yiyeceklerden... Vücuttan parçalanarak atılan bu yiyecekler sindirimi zorlaştıran yoğun selüloz içermekte.

Baklagiller

Kış aylarında sofralarımızı süsleyen baklagiller çocuk gelişimi esnasında çok yararlı olmakla birlikte fazla tüketildiğinde sindirim zorluğuna ve mide gazına neden olmakta. Bundan dolayı özellikle yaz aylarında çok fazla tüketilmemesi gerekmekte. Ayrıca sindirim sorunu olanların baklagiller tüketirken çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.

Süt ve Sütlü Tatlılar

Özellikle yaz aylarında çok tükettiğimiz dondurma veya sütlaç gibi sütlü tatlılar sütün içinde bulunan laktoz dan dolayı vücuda hazımsızlık verebilir. Toplumda 5 ve 10 civarında laktoz inteloransı hastalığana sahip olan kişilerin süt tüketimine dikkat etmeleri gerekiyor. Kalsiyum ihtiyaçlarını laktozsuz süt veya diğer kalsiyum ürünlerinden peynir, yoğurt tarzı gıdalardan sağlayabilirler. Ayrıca bu tarz rahatsızlığı olan kişilerde ishal olma olasılığı yüksektir.

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın