Sinameki Çayı nasıl demlenir? Sinameki Çayı'nın Faydaları

İngilizcesi senna olarak bilinen sinameki, tropikal bölgelere has bir bitkidir. İçeriğinde pek çok etken madde olmasından dolayı, pek çok ilacın formülünde yer alan bir bitkidir. Orta Doğu, Hindistan, Mısır ve Sudan gibi bölgelerde doğal olarak yetişir. Baklagiller familyası ailesinden gelen ve 100 ile 150 cm arası uzaya bilen bu bitki, ülkemizde ise Güney Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişmektedir. Sinameki bitkisinin en önemli özelliği ise kabızlığa iyi gelmesidir. Genellikle en etkili bölgesi olan yaprakları toplanarak öğütüldükten sonra toz haline getirilir ve çayı yapılarak tüketilebilir. Bazı durumlarda toz haline getirilmeden yaprakları da kullanılmaktadır.

SİNAMEKİ ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Müshil olarak da kullanılan sinameki bitkisi oldukça düşük oranlarda kullanılmalıdır. Yarım çay kaşığı sinameki, bir fincan ya da bir çay bardağı kaynamış su içine atılır ve 10 dakika demledikten sonra kullanıma hazır hale gelir.

SİNAMEKİ ÇAYININ FAYDALARI

🔶 Müshil etkisi olduğu için kabızlığı ortadan kaldırır. Bağırsakların yumuşamasını sağlar.

🔶 Sinemaki kullanılarak hazırlanan losyonlar, kremler hemoroid tedavisinde ve cilt hastalıklarından egzamanın tedavisinde kullanılmaktadır.

🔶 İştahı kapatır, diyet yapanlara süper yardımcı olur.

NOT: Sinameki çayının çocuklar, hamileler ve emziren kadınlara tarafından kullanılmaması önerilir.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın