ŞİMŞEK TOPLARI

Bugün sizlere bahsedeceğim doğa olayı, Patlayan Şimşek topları. Uzun yıllardır insanlar gördükleri halde ne olduklarını veya nasıl meydana geldiklerini henüz açıklayamışlardır. Araştırmacı Nikola Tesla bazı deneyler yaparak Şimşek toplarını tespit etme yoluna gitmiştir. Bunun sonucunda deneyler yaparak laboratuvarda üretmeyi başarmıştır. Bu toplar oraj denilen şiddetli gök gürültüsü ve fırtına olduğu zamanlarda ortaya çıkan Işıklı şekillerdir. Bunlar 100 wattlık bir ampul kadar parlaklığı sahiptirler ve renkleri sarı, turuncu, kırmızı, mavi olabiliyor. Topların büyüklükleri değişik ebatlarda. Örneğin bir tenis topu kadar küçük veya bir basket topu kadar büyük olma ihtimali var Işık toplarını gördüklerini iddia eden insanların bazıları, evlerinin içine girdiğini ancak bir iki dakika süren bir durum olduğunu ve bunun sonucunda ölümlerin olabildiğini dile getiriyorlar.

EN İYİ AÇIKLAMA

Bu konuyla ilgili sorun araştırmalarda en etkili açıklama yeni zelanda'daki Canterbury Üniversitesi Bilim adamlarından geldi. Onların teorisine göre, silikon parçacıklarının birbirine girip, kimyasallarla karıştığında bu durum ortaya çıkıyor. Şimşeklerin üretmiş olduğu hakkımla birleştiğinde bu tanecikler şeffaflık kazanıyor ve ışık olarak meydana geliyor.

Sonuç : Bu doğa olayını gördüklerini söyleyen kişilerin söylemleri ve
araştırmacıların da henüz bu deneylerin sonucunu net olarak kavrayamadıkları için, bir açıklamada bulunamıyorlar sadece bu olayın, laboratuvarda denenen bir şekilde olumlu olduğunu düşünebiliriz.

Bir cevap yazın