Şimdiki Modayı Etkileyen Minoanlar

Girit adasında M03000-1600 yıllarında yaşayan Minoanlar, çok gelişmiş bir toplumsal hayat yaşamaktaydılar ve bu gelişmişlik kıyafetlerine de yansımıştı.

Minoanların varlığı 1800'lü yılların sonunda yaşadıkları şehrin kalıntısına rastlanana kadar bilinmiyordu. Şehir bulunduktan sonra halkın ağzında dilden dile anlatılan mitolojik bir hikâye olan Kral Minos'un gerçekten yaşadığı anlaşılmış ve bu medeniyet onun adına binaen Minoan olarak adlandırılmıstır.

Minoanlar modern kıyafetler gibi vücudun şekline göre dikilmiş buluz ve etekler giyinmekteydiler. Aslında hava sıcak olduğu için çok fazla kıyafet giymeleri gerekmiyordu. O yüzden erkekler sadece mahrem bölgelerini kaplayacak şekilde, deri, keten ya da yünden yapılmış renkli bir örtü ile sarınırken, bu küçük örtünün bile çok özenle hazırlanmış süslenmiş olmasına özen gösteriyorlardı.

Ancak çıplaklık ilk yıllarda geçerli iken daha sonraki yıllarda tunik ya da uzun elbiseler giyinmeye başlamışlardır.

Kadınların kıyafetleri ise vücuda oturacak şekilde, belden aşağı kat kat etekler, üstte yine vücut şekillerine göre dikilmiş buluzlardan oluşmaktaydı. Bu kıyafetlerin en önemli özelliklerinden biri de rengârenk olmalarıydı.

Minoanlı kadınların şekli, modern zamanlarda ortaya çıkan ve korse ile sekillenen kadın vücuduna benzediğinden, araştırmacılar Minoanlı kadınların da elbiselerinin altına korse giydiklerini düşünmektedirler.

O zamanki Minoan modası daha sonra ortaya çıkan Fransız modası ile hemen hemen aynıdır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

  1. Eski zamanlarda giyinilen giysileri yeni dönemde moda yaptılar Allah'ım sen bize neleri gösteriyorsun 😁

Bir cevap yazın