Sigara ve Tüm Tütün Ürünlerinin Çok Fazla Bilinmeyen Zararları Nelerdir?

Sigaranın belli başlı zararlarını herkes bilir. Ancak sigaranın ve tütün ürünlerinin belki de hiç tahmin etmeyeceğiniz öyle zararları vardır ki, hem hayret edersiniz hem de sigarayı bırakmak için beyninizi ikna çabasına girersiniz. Biz de sigarayı bırakmanızda beynizi ikna edebilmeniz için sigaranın pek bilinmeyen zararlarını derledik;🚭Sigara ve her çeşit tütün kullanımı (nargile ve elektronik sigara gibi) sıradan bir gribin, zatürre ve hatta kronik akciğer hastalıklarına dönüşme riskini artırır. Tütün kullanımı sizi her türlü mikroba karşı savunmasız bırakır. Bu da daha uzun süre hastalık çekmenize neden olur.

🚭Sigara ve diğer tütün ürünlerinin (nargile ve elektronik sigara gibi) içindeki nikotin, doku iyileşmesini yani her türlü iç ve dış yaranın iyileşmesini geciktirir. Nikotin, zedelenmiş dokunun iyileşmesi için gerekli oksijen ve besine sağlayan damarların daraltır ve tıkanmasına sebep olur. Sigara dumanındaki karbonmonoksit ise aldığınız her nefesteki oksiienin yerine geçerek daha az oksijen solumanıza neden olur.

🚭Ayrıca tütün mamullerinde bulunan başka bazı kimyasallar kemiklerin mineral içeriğini azaltır, kemiklerin daha kırılgan olmasına neden olur. Bu da özellikte yaşlılıkta kırılan kemiklerin iyileşmemesine neden olabilir. Tüm bu sebeplerden dolayı tütün kullanımı aşağıda listelenenler gibi kemik ve kas sorunları yaşama ihtimalinizi de arttırır:

  • Bel ağrısı
  • Fıtık
  • Kalça Kırığı
  • Romatoid artirit
    (eklem iltihabı)
  • Osteoporoz

🚭Tüm tütün mamülleri Tip 2 Diyabet geliştirme ihtimalinizi arttırır. Var olan diyabetinizin kontrolünü, ilaçların
etkisini azaltarak zorlaştırır.

🚭Tütün dumanı sadece kullanıcı için değil, çevrelerinde tütün dumanını soluyan herkes için zararlıdır. Örneğin, sigara kullanılan evlerde büyüyen çocuklar, dumandan uzak büyüyen çocuklara kıyasla:

  • Daha sıklıkla kulak ağrısı ve orta kulak iltihaplanması yaşarlar.
  • Astım gibi çeşitli alerjiler geliştirme ve kontrolü zor, şiddetli astım atakları yaşama ihtimalleri artar.
  • Daha sık hastalanan bu çocukların ise dumansız evlerde büyüyen arkadaşlarına kıyasla okul başarılarının daha düşük olduğu görülmektedir.www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın