Şifa Kaynağı Sarımsak

Mutfağımızdaki en faydalı gıdalar sıralamasında ilk sırada yer alan sarımsak, "doğal antibiyotik" olmasının yanı sıra birçok derde deva olarak biliniyor.

Şifa kaynağı sarımsağın faydalarını daha yakından inceleyelim. Şifa özelliği ile tarih boyunca Mısırlılar, Romalılar ve Çinlilerin de arasında olduğu birçok uygarlıkça ilaç yapımında kullanılmış. En iyi kaliteye sahip olan türünün germanyum ve selenyum bakımından zengin topraklarda yetiştiği sarımsak, içeriğinde bulunan allisin bileşiğinden kaynaklanan özgün ve ağır kokusuyla biliniyor. Neredeyse tüm yemek ve çorbalara eklenebilen ve lezzet katan
bir besin olan sarımsak, enfeksiyon, soğuk algınlığı, zayıf bağışıklık sistemi, şeker hastalığı, kolesterol, kalpdamar hastalıkları, düzensiz kan basıncı ve kanserin önlenmesinde etkili oluyor.

TOPRAKTA YETİŞEN ANTİBİYOTİK

Antibiyotik ve analjezik özelliğe sahip bir besin türü olan sarımsaktaki aktif
bileşenler, bakteriyel ve üral
enfeksiyonlarla mücadele etmeye
yardımcı olurken sarımsak, bu özelliğiyle mutfağımızdaki doğal antibiyotikler arasında yer alıyor. Antibakteriyel, antitrombotik ve antioksidan etkiye sahip olan bu şifalı besin, vücudu mikroplara karşı koruyarak bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etki gösteriyor. Sarımsak içeriğindeki A, B6 ve C vitaminleriyle birlikte kalsiyum, potasyum, bakır, demir, manganez gibi minerallerle vücuda sağladığı faydalar çeşitli bilimsel
araştırmalarla ortaya konmuş besinler arasında yer alıyor.

KANSERE KARŞI KORUYUCU

Bilimsel araştırmalar sarımsağın
kansere karşı da koruyucu olduğunu ortaya koyuyor ve düzenli tüketildiğinde mide, prostat, göğüs, kolon ve daha birçok kanser türüne yakalanma Antibiyotik ve analjezik özelliğe sahip bir besin türü olan sarımsaktaki aktif bileşenler, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda milcüdele etmede yardımcı olurken sarımsak, bu özelliğiyle mutfağımızdaki doğal antibiyotikler arasında yer alıyor. Yakalanma riskini azalttığını gösteriyor. Antioksidan birçok madde içeren sarımsak, vücudu serbest radikallere karşı korurken kan şekerinin dengelenmesinde de etkili oluyor. Diğer faydalarının yanı sıra kan sulandırıcı etkisi de olan sarımsak, bu yönüyle kalp-damar sağlığı üzerinde de olumlu etki gösteriyor. Kanda damar sertliğine yol açan madde olan kolesterolü düşüren sarımsak, iyi huylu kolesterolü (HDL) " yükseltip, kötü huylu kolesterolü (LDL) düşürüyor. Sarımsak ayrıca, kandaki pıhtılaşma riskini de azaltıyor. Astım, romatizma ve eklem enfeksiyonlarının iyileşmesi üzerinde etkili olan sarımsak, grip ve nezle gibi hastalıkların da önüne geçiyor; vücuttaki yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olurken öksürük ve bronşiti de önleyici etki gösteriyor. Damar tıkanıklıklarını önleme konusunda önemli bir yardımcı olan sarımsak, tansiyon düşürücü doğal besinler arasında ilk sırada yer alıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirirken kolesterol ve trigliserit oranında da düzenleyici etki gösteren bu şifa kaynağının sivilce, akne ve egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor.

Soğanlı bir bitki türü olan sarımsak, şifa özelliği ile tarihboyunca Mısırlılar, Romalılar ve Çinlilerin de arasında, olduğu birçok uygarlıkça, ilaç yapımında kuIlanılmış.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? 

▶Tansiyonu düşürür.

▶Çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde etkilidir.

▶Vücuttaki yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur.

▶Bakterilerle ve vürüslerle mücadelede etkilidir.

▶Kandaki kolesterol seviyelerini düzenler.

▶Kış aylarında hastalıklara karşı vücudun direncini artırır, griple mücadelede yardımcıdır.

▶Saç ve cilt üzerinde olumlu etkisi vardır.

▶Sindirimi kolaylaştırır, bağırsak sorunlarını ve hazımsızlığı giderir.

▶Yaraları iyileştirmeye yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini güçlendirir.


BUNLARA DİKKAT!

Sarımsağın faydalarından en yüksek oranda yararlanabilmek için çiğ haliyle doğrayarak ya da ezerek yemeklere ekleyebilir veya çiğnenerek tüketebilirsiniz. Türk mutfağında çorba ve yemeklerde sık sık kullanılan sarımsağı çığ olarak tüketmek vücudun sarımsağın antibiyotik özelliğinden daha fazla yararlanmasını sağlıyor. Çiğ
sarımsağın kokusundan rahatsız olanlar ise sarımsağın bağırsakta çözünen toz ve tablet formlarını kullanabilir. Mide rahatsızlığı ve düşük tansiyon sorunu olanlarla, kan pıhtılaşmasına karşı aspirin ve diğer antikoagülan ilaç
kullanan kişiler sarımsağı dikkatli
tüketmelidir. Sarımsak ayıca, yapısında yüksek oranda kükürt bileşikleri olduğundan bazı alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.

Sarımsak Çorbası

15 diş sarımsak
2 çorba kaşığı tereyağı
l çorba kaşığı un
3 domates
l çorba kaşığı
domates salçası
4 su bardağı su
2 adet yumurta
Tuz, karabiber

Tereyağını, unu ve sarımsakları
kavurun. Küp doğranmış domates ve salça ekleyip kavurmaya devam edin. Su, karabiber ve tuz ekleyip, karıştırarak pişirin. Blenderden geçirin. Yumurtaları iyice çırpın. Üzerine 2-3 çorba kaşığı çorba suyu ekleyip karıştırın. Bu karışımımıza azar azar ve karıştırarak yeniden çorbaya ilave edin.

Afiyet olsun.


DÜNYANIN EN KALİTELİ SARIMSAĞI
KASTAMONU TAŞKÖPRÜ'DE YETİŞİYOR

Türkiyede sarımsak üretiminin en fazla yapıldığı yer olan Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesinde yetişen sarımsaklar dünyanın en kaliteli sarımsak türleri arasında başı çekiyor. Raf ömrü uzun tadı ve kokusu ise keskin olan bu sarımsaklar, başka yerlerde de yetiştirilmek istenmiş ancak Taşköprü toprağında yetişen sarımsağın kokusu ve tadı alınamamış. Taşköprü sarımsakları raf ömrünün uzun olmasıyla bir yıl süreyle saklanabiliyor. Kimyasal özellikleri, dayanıklılığı ve barındırdığı yüksek düzeyde selenyum minerali ile Taşköprü sarımsağı ülkemizin bereketli topraklarında yetişen değerli besin maddeleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın