ŞİDDETİN BÜYÜĞÜ KÜÇÜĞÜ OLMAZ!

Aile içi şiddetten kadınlardan sonra çocuklarda nasibini alıyor. Ekonomik sıkıntıları, göç, işsizlik birebir toplumsal travmaya… Bahanesi her ne olursa olsun şiddet çocuklarda kapanması zor yaralar alıyor. Çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanları çocukların yaşadığı travmalar ve aldıkları yaralar hakkında önemli bilgiler veriyor.

 

 

ŞİDDET GÖREN ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİ BOZULUYOR

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı  Uzmanları çocuğa yönelik şiddet,fiziksel istismar olarak, fiziksel istismar ise kaza dışı yaralanmalar olarak tanımlanmaktadır. Diyerek açıklıyorlar ve şiddete maruz kalan çocukların yaşadığı ruhsal problemler hakkında bilgiler veriyorlar. Dövme, ısırma, yumruklama, tekmeleme, yakma, zehirlenme gibi kaza olmayan her türlü davranış çocuğa yönelik fiziksel istismar olarak isimlendirilir. Fiziksel istismar tanınması en kolay istismarı. Ne kadar uzun sürerse, çocuk o kadar zara görür ve istismarı dur durmak daha da zorlaşır. Ciddiyeti kurbanların yaşıyla  ters orantılıdır, ölümlerin yüzde ellisinden fazlası 1 yaş altındadır.En sık ölüm nedeni tam kafa travması deri nokta anneler, sıklıkla ergenlik öncesi dönemde, babaların ise ergenlik döneminde fiziksel istismar uygulanmaktadır. Şiddete uğrama, çocukların sosyal, bilişsel, duygusal ve davranışsal gelişiminde ağır ve uzun dönemli olumsuz sonuçlar doğura bilmektedir. Şiddete maruz kalan çocuklarda uyku bozuklukları, konuşma bozuklukları, tikler ve davranış bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca çiş, kaka kaçırma, parmak emme, tırnak yeme gibi yaşına uygun olmayan davranışlar gösterebilir. Yine akademik becerilerde sorunlar  yaşama, okula gitmek istememe, okuldan eve gelmek istememe, arkadaş ilişkilerinde sorun yaşama gibi belirtiler gösterebilirler.

 

 

Şiddete uğrayan çocuklar arkadaşlarına yetişkinlere ya da diğer nesnelere karşı saldırgan ancak davranma şekillerinde şiddet içerikli davranışlar gösterebilirler. Birçok çalışma da şiddet kurbanların da travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, dissisiasyon (ayrıştırma), anksiyete bozuklukları başta olmak üzere davranış problemleri, kişiler arası ilişkilerde bozulma, şiddet içerikli davranışlar, riskli davranışlarda bulunma, intihar düşüncesi ve ya davranışın da kişilik bozuklukları geliştiği vurgulanmıştır. Şiddete uğrayan bebek ve çocukların gelişimleri hücre ergenlik döneminden itibaren aynı zamanda ihmal edilen çocuklar olduklarından gelişimsel, davranışsal ve ruhsal yakınmaları olabilir. Ciddi kafa içi yaralanmalarının %95’den fazlası ilk bir yıl içinde olur ve genellikle fiziksel istismar sonucudur. Travma tipik olarak şiddetli saldırma sonucu ortaya çıkar. Sıklıkla kalıcı sorunlara veya ölüme neden olur. Erken dönemde şiddete uğrayan çocukların hem sosyal gelişimi hem de ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Korku dolu tavırlar olabilir ya da fazlasıyla uyumlu olabilirler. Aynı zamanda agresif veya saldırgan olabilirler. Fiziksel istismara karşı temkinli, sürekli tehlikedeyim hissine, eve gitmekten korkuyor olabilirler. Yaşıt ilişkilerinde, oyun oynama da sorun yaşayabilirler.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın