Sıcak yerlerde yaşayan insanlar daha mı sinirli oluyor?

Hava sıcaklığının insan üzerindeki etkileri incelendiğinde bu sorunun cevabına "genel olarak evet." diyebiliriz. Çünkü çeşitli araştırmalar, sıcak havada şiddet suçlarının arttığını yani hava sıcaklığının suç oranının yükselmesinde etkili olduğunu gösteriyor.

Mesela, ABD'de hava sıcaklığı 26 dereceye doğru yükseldikçe suç oranları da artıyor, ama 32 derecen sonra yeniden düşmeye başlıyor. Sıcak havalarda daha stresli oluyoruz. Stres, adrenalin düzeylerimizi artırıyor ve mantıklı düşünmemizi engelliyor. Ayrıca havalar ısınınca dışarıda daha fazla vakit geçirdiğimiz için insanlarla daha çok iletişim kuruyoruz. Bu durum da yani ne kadar çok iletişim o kadar çok sorun ve kavga demek...

Cinayet oranlarının en yüksek olduğu ülkelere baktığımızda ise genelde ekvator yakınlarında toplandıklarını görüyoruz (Rusya hariç), ancak bunun tropik ülkelerdeki yoksullukla da çok ilgisi var. Sonuç olarak suçu sadece hava sıcaklığına bağlamak yeterli olmaz ancak sıcakların insanı daha sinirli yapması da bilimsel bir gerçek.


Bir cevap yazın