Seyahat Severlere Özel Tüyolar

Her ülkenin kendi gelenek ve görenekleri var. Bu bilindik gelenek ve göreneklerin dışında gündelik hayatın içerisinde, yazılmamış ama aksi yapıldığı takdirde garip karşılanabilecek, hatta saygısızlık olarak adlandırılabilecek kurallar da mevcut. Eğer iş için ya da turistlik amaçlı, sık sık farklı ülkelere seyahat ediyorsanız, bu "yazılmamış" kuralları bilmek yararınıza! 

 

MACARİSTAN
150 YILLIK GELENEK

Macaristan ülkesinde bardak, kadeh, şişe asla tokuşturulmaz. Bu 150 yıllık bir gelenek. Kadeh, bardak, şişe tokuşturmamanın sebebi ise, Avusturyalılara verdiği tepkiden geldiği söylenir.

HİNDİSTAN
SOLAKLARIN İŞİ Z
OR

Hindistan'da solak olan insanların işi zor. Hindistan'da yemek yerken sağ el kullanılır. Sol elin kullanılmama sebebi, tuvalet ihtiyaçların karşılandığı için bu yüzden sol el kullanmak yasaktır. Sri Lanka'da da yemek yendiği zaman sağ elin kullanımasını öneriliyor. Bu durum ayrıca müslümanlar için de bir sünnettir. Peygamber efendimiz yemekleri sağ elle yer ve önerirdi. 

İTALYA
TABAKTA YEMEK BIRAKMAYIN

İtalya'da bir aile evine misafirliğe gittiğiniz zaman tabağınızdaki yemeği kesinlikle bırakmayın. Ev sahipleri yemeği sevmediğinizi düşünür.

JAPONYA
EVDE AYAKKABI ÇIKARILIR

Japonya, iş toplantıları ve görüşmelerde kartvizitler önem taşır. Kartivizit; güzel bir şekilde saklanır. Bir Japon ailesinin evine misafirliğe gittiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmanız lazım.

GÜNEY KORE
PİRİNCİN İÇİNDE ÇUBUK SAYGISIZLIK

Güney Kore Ülkesinde yemek yenilen çubukları doğru yere koyduğunuza emin olun. Kesinlikle pirinç yemeğin içine yemek çubuğu bırakılmamalı çünkü, Japonlar bunu saygısızlık olarak nitelendiriyorlar. İlk önce aldığınız yere bırakmanız yeterli.

FRANSA
TEK ÖPÜCÜK MÜ? ÜÇ MÜ?

Bazı Ülkelerin dışında Fransa'da da merhaba denildiği zaman ya da vedalaşırken yanaktan öpmek olması gereken bir davranış. Ülkeninin güneydoğusunda ya da kafkaslarda normal olduğu gibi yanaktan 3 veya 4 kere öpüldüğünün de bilgisini ekleyelim. Bazı yerlerde yanaktan bir kere öpülmesi yeterli. Kafanız karıştı dimi? Yerel halkı izleyin. Yeter!

HOLLANDA
KÖPRÜ AÇIKTI GECİKTİM!

Hollanda'da bir arkadaşınızla buluşucağınız zaman "Köprüler açıktı, o yüzden geç kaldım" dediği zaman sizinle dalga geçtiğini düşünmeyin sizinle dalga geçmiyor. Çünkü Hollanda'da su kanalların üzerindeki köprüler açılıp kapanıyor. Köprü açık olduğu zamanda trafik yoğunluğu aksıyor.

 

UKRAYNA
ÇİFT SAYIDA ÇİÇEK KABALIK OLUYOR

Ukrayna ülkesinde insanlar birbirlerine çiçek alıcakları zaman tek sayıda olmasına dikkat ediyor. Bunun sebebi ise, çok sayıda çiçek alındığı zaman kabalık olarak görülüyor. Çift çiçek sadece cenazede götürülüyor.

İSPANYA 
UYKU, BİRAZ UYKU

İspanya'da öğlen saatleri arası kısa bir uyku yani "siesta"… yapılır. Aslında bazı sıcak Akdeniz Ülkesinde, işyerleri ve işletmeler öğlen saatleri kapalı. Şehirlerdeki alışveriş merkezleri öğle saati kuralı geçerli değil.


Bir cevap yazın