Şeker Yerine Kullanılabilecek Alternatif Besinler

Kuru Meyveler

Hurma, dut, üzüm, incir gibi meyvelerin hem tazeleri hem kuruları yüksek meyve şekerine sahiptir ve diğer meyvelerden daha tatlıdırlar. Bu meyvelerin kurularını dört mevsim tüketmek mümkün. İster ara öğünde yensin, ister şeker yerine tatlılara eklensin, meyve kuruları ile tatlı ihtiyacınızı daha sağlıklı bir şekilde giderebilirsiniz.

BAL

Bal kalori bakımından çok zengindir ama B vitamini gibi sağlıklı vitaminler de içerir. Yiyeceklerinizi veya içeceklerinizi tadlandırmak için gerektiğinde bir çay kaşığı bal kullanabilirsiniz. Bal kullanırken ölçüye çok dikkat etmek ve balın kaynağını bilmek önemli. Çünkü bazı üreticiler arıları şekerle besleyerek bal elde edebiliyorlar. Bazı ballar ise daha akışkan ve güzel renkte görünmesi için fabrikalarda işleniyor.

Agave Şurubu ve Pekmez

Marketlerde yeni yeni boy göstermeye başlayan agave şurubu agave bitkisinden elde ediliyor. Pekmez ise üzüm, pancar veya dut gibi şeker oranı yüksek meyvelerin ezip suyunun kapatılmasıyla elde edilen geleneksel şurup. Rafine şekerin olmadığı ve çok pahalı olduğu çağlarda tatlıların yapımında bu tür şuruplar kullanıldı. Günümüzde  de kullanılmaması için hiçbir neden yok.

 

 

Bir cevap yazın