Şehir Yaşamı İçin En İdeal 10 Otomobil

İstanbul gibi kalabalık ve büyük şehirlerde yaşayanlar için araba kullanmak, özellikle trafik saatlerinde ve araçların park için işgal ettikleri dar sokaklarda, işkenceye dönüşür. Peki, bize şehir içi kullanımda hem konfor hem de kolaylık sağlayacak otomobiller nelerdir? www.acikve.net sizler için şehir yaşamı için en ideal 10 otomobili derledi.


CHEVROLET BOLT EV

Chevrolet Bolt

Avrupa'dan ve Türkiye'den çekilen Chevrolet, Bolt modeli ile ABD'de başarılı denilecek oranlarda satış yapıyor. Küçük sınıfları temsil eden Bolt'un elektrikli motoruyla 238 kilometrelik menzili bulunuyor. Chevrolet Bolt, şehir hayatı için ekonomik bir araba modeli.

TOYOTA YARIS

Toyota Yaris

Biliyorsunuz ki Japonlar dünyanın en kalabalık şehirlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle şehir hayatını yaşanabilir kılmak için en iyi bildikleri işi teknolojiyi kullanıyorlar. Bu iki unsur biraraya gelince de Japonların şehir otomobilleri konusunda uzmanlaşması kaçınılmaz oluyor. Toyota'nın Yaris'te modeli özellikle hibrit motoru ile mükemmel bir tasarruf oranı yakalarken, küçük boyutları ve zengin donanımsal yapısıyla da şehir içi kullanımlarda işleri bir hayli kolaylaştırıyor.

CHEVROLET SPARK

Chevrolet Spark

Amerikalı Chevrolet'in  A segmentinde yer
alan temsilcisi Spark, bir dönemler Türkiye'de de satışa çıkarılmıştı. Çok hafif direksiyonu sayesinde, araçların park istilasına uğrayan, en dar sokaklarda bile konfor sağlıyordu. Üstelik buna otomotik şanzımanı da eklenince şehir yaşamı için oldukça cazip bir araç konumuna yükseliyordu.

NISSAN LEAF 

Nissan Leaf

Nissan Leaf, Avrupa'nın en çok satan elektrikli arabasıdır.Avrupalılar, kompakt yapısı ve 200 km aşan menziliyle şehir yaşamında yol arkadaşı olarak onu seçiyor. Ancak bu ekonomik araç maalesef ki ülkemizde satılmıyor.

FIAT 500

Fiat 500

Dünyayı şehir otomobili kavramıyla tanıştıran Fiat 500'ün bir elektrikli motoru yok. Ancak benzinli motoru oldukça verimli olan Fiat 500 şehir yaşamına çok kolay adapte olabiliyor.

MINI HATCHBACK

MINI Hatchback

Yukarıda Fiat 500'ün şehir otomobili kavramını dünyaya tanıttığını söylemiştik. Ancak 2000'lerin ortasında Fiat 500'ü tahttan indiren bir model sahneye çıktı. BMW çatısı altına giren MINI, bu dönemde oldukça başarılı satış rakamlarına ulaştı. Bu başarının arkasında da tabii ki üç kapısı ve mükemmel tasarımıyla MINI Hatchback modeli vardı.

SMART FORTWO ELECTRIC DRIVE

Smart

Smart yani "Akıllı" kelimesini insanlar artık çevresindeki nesneleri geliştirerek onlara da yakıştırıyor. Yani insanoğlu çevresinin de bir akla sahip olmasını ve işlerini kolaylaştırmasınu istiyor. Şehir otomobilleri denildiğinde de akla ilk Smart geliyor. Neredeyse kendi etrafında bile dönebilen manevra kabiliyeti, tam elektrikli motoru ile en çok tercih edilen şehir otomobillerinden biri olmayı uzun zamandır devam ettiriyor.

BMW i3

BMW i3

Uzaylılar tarafından getirilmiş gibi duran BMW i3, BMW'nin ilk elektirikli otomobili olarak piyasaya çıkmıştı.  Karbon malzemelerden yapılan gövdesi aracın ağırlığını azaltmaya yardımcı olurken. O'dan 60 km/s hızlanmasını M3'ten bile hızlı gerçekleştirmesiyle dikkatleri çekmişti. Bu da BMW'nin şehir yaşamı için otomobiller tasarlamaya ne kadar arge çalışması yaptığının göstergesiydi.

KIA RIO HATCHBACK

Kia Rio

Fiyatıyla cepleri yakmayan ve küçük sınıfı temsil eden Rio, konforlu süspansiyon sistemi, geniş yaşam hacmi ve ekonomik motor seçenekleriyle cazibesini koruyor. Küçük sınıfta olmasına rağmen sunduğu geniş yaşam alanıyla, hazırladığımız bu, şehir yaşamı için en uygun otomobiller listesinde, olmayı hak ediyor.

HONDA JAZZ

Honda Jazz

Küçük sınıfta geniş yaşam alanı demişken Honda Jazz'ı es geçmek olmaz.  Honda Jazz geniş bagaj hacmi ve yaşam alanı olarak sınıfına sığmayan bir otomobil. Bu özelliklerini de pratik kullanım, trafikte hayat kurtaran otomatik şanzıman ve verimli  motor seçenekleriyle taçlandırıyor. Daha ne olsun.

 


Bir cevap yazın