"Şehadet Şerbeti İçmek" deyiminin hikâyesi

Osmanlıda askerlerin savaşma ve zafer kazanma motivasyonunu diğer devletlerin askerlerinin aksine inanç oluştururdu. Çünkü İslam'da şehitlik Muhammed ümmetine verilmiş en büyük mertebelerden biriydi.

Öyle ki şehitlik mertebesinin önemi Kur'an-ı Kerim'de "Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin! Onlar diridirler, fakat siz farketmiyorsunuz" (el-Bakara 2/154)

"Allah yolunda öldürülenleri ölü sanmayın! Onlar diridirler. Rableri katından rızıklandırılmaktadırlar" (Âl-i İmrân 3/169) ayetleri ile vurgulanmıştır.

Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (SAV) ise şehitlik hakkındaki bir hadis-i şerifinde "Allah katında hayırlı bir mertebede iken ölmüş kullar içinde, dünya içindekilerle birlikte kendisine verilecek olsa bile, şehitten başka hiçbir kimse yeniden dünyaya gelmek istemez. Çünkü şehitler, şehitliğin ne denli üstün bir mertebe olduğunu görmüş oldukları için, dünyaya dönüp yeniden bir kere daha şehit olmak için can atarlar" (Buhârî, "Cihâd", 6) diyerek Allah yolunda ölmenin yani şehitliği tatmanın ne denli bir şeref olduğunu açıklamıştır.

Şehitlik ile ilgili ayetlerden ve hadisten yola çıkarak her rütbeden Osmanlı askerlerinin savaşmaya değil adeta ölmeye gittiğini çıkarabiliriz. Ve karşılarında da bu kadar cesur gözü kara bir ordu ile karşılaşan düşman askerlerinin nasıl büyük bir psikolojik baskıya maruz kaldığını hatta korkuya kapıldıklarını anlayabiliriz.

Lafın kısası, Osmanlı askerleri zaferin Allah'tan geldiğine inanırdı. Ve "şehadet" kavramı onlar için önemliydi. Bunu "Şehadet Şerbeti içmek" deyiminden de hissediyoruz.

Peki, Şehadet Şerbeti nedir?  Şehadet Şerbeti içmek ne anlama gelir? Şehadet şerbeti içmek deyiminin hikâyesi nedir?

Osmanlı Dönemi'nde savaşlarda yarası ağır olup kurtarılma imkanı olmayan askerlere, hekimler tarafından zemzem suyu ile hazırlanan şerbet içirilirmiş.

Doktorların her daim yanlarında taşıdıkları “Hekim Matarası” ismi verilen fotoğraftaki mataradan (son anlarında ağızları tatlansın diye) şerbet içirilen erler, öleceklerini anlarmış. Şerbete de "Şehadet Şerbeti" derlermiş. İşte, şehadet şerbeti içmek deyimi buradan geliyor.

Bir cevap yazın