Sedir Adası'nın Tarihi Özellikleri Nelerdir?

Sedir Adası Muğla'nın Ula ilçesine bağlı bir müze adadır. Bu nedenle Sedir Adası'na girmek ve yüzmek için müze giriş ücreti ödemek gerekiyor. Yüzdükten sonra ise görevliler eşliğinde çıkmanız sağlanıyor. Nedeni ise adanın özenle korunması gereken altın sarısı, ince kumları...

Sedir Adası'nın Tarihi Özellikleri Nelerdir?

Bu özenle korunan kumların hikayesi plaja ismini veren Kleopatra'dan geldiği rivayet ediliyor. Bu rivayete göre Mısır Kraliçesi Kleopatra ve sevgilisi Romalı Komutan Antonius adada sık sık buluşup yüzmektedirler. Bu nedenle Sedir Adası'nda bulunan bu parlak ince altın sarısı kumların, Mısır'dan Kleopatra için getirildiği söylenir. Bu nedenle Kleopatra Plajı turistlerin yoğun ilginisini görüyor.

Adanın kuzey kıyısında bulunan bu kumlar, özel biçimde oluşan kalker damlacıklarından ibarettir. Ege ve Akdeniz'de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası'nda benzeri görülür. Aslında adanın özel jeolojik oluşumları sonucu ortaya çıkan bu kumlar giderek azalmaktadır. Bu nedenle; Sedir Adası'nın kumları 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu gereği koruma altına alınmıştır.

Sedir Adası'nın İsmi Nereden Gelmektedir?

Sedir Adası ilk çağlarda Cedrae olarak adlandırılmıştır. Kelimenin köküne bakacak olursak eğer CedraeCedrus kelimesine dayanmaktadır. Cedrus ise,  Sedir Ağacı demektir. Asırlar öncesinde, çok büyük boylara ulaşabilen Sedir ağaçlarının adanın çevresini çevirdiği ve bu nedenle adanın bu adı aldığı düşünülüyor.

Sedir Adası'nda taştan kuleler ve sur duvarları, Apollon Tapınağı ve iyi korunmuş bir tiyatro bulunuyor. Ayrıca adada bulunan agorada, Apollon onuruna atletizm festivallerinin düzenlendiği biliniyor. Tüm bunlarla birlikte Boncuk Koyu ve Karaburun arasındaki bölge kum köpekbalıklarının üreme ve izleme bölgesi özelliğini taşıyor...


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın