Sedef Hastalığı ve Solaryum

Sedef hastalığı bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanan bir rahatsızlık olup, kronik ve tekrarlayıcı bir özelliktedir. Hastalık kendini üzeri gümüş rengi pullarla kaplı, kırmızı lekelerle gösterir. Hastalığın tam nedeni bilinmemektedir. Normalde 28 30 günde olgunlaşan deri hücreleri, sedef hastalığında 34 günde olgunlaşır. Bu hücreler, deri yüzeyinde birikir ve sedef lezyonları oluşur. Genetik yatkınlığı bulunan kişilerde, bazı tetikleyici mekanizmalar, hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırır.Enfeksiyonlar, ilaçlar, alkol, sigara kullanımı, stres ve şişmanlık hastalığın ortaya çıkmasında ve yayılmasında önemli etkiye sahip. Sedef hastalarında geçirilen enfeksiyonlar, hastalık üzerinde olumsuz etkiye sahip. Özellikle dış ve solunum yolları enfeksiyonları, lezyonları azdırabilir.

Sedef tedavisinde fototerapi yani ışık tedavisi senelerdir kullanılan bir yöntemdir. Genellikle orta şiddette sedef hastalarına önerilir. Hastane ortamında yapılan bir tedavi yöntemidir. Fototerapide: Ultraviyole B, dar bant UVB ve PUVA kullanılabilir. Yapılan çalışmalarda sedef hastalarında en etkili ışığın dar bant UVB olduğu ortaya çıkmıştır. Etkisini bir ay sonra gösterir. PUVA tedavisi ise; UVA ışını ve ilaç tedavisinde bir arada olmasıdır. İlaç, ağızdan alınabileceği gibi harici de uygulanabilir.

Solaryumlar genellikle ultraviyole lambalarına sahiptir. Bazı solaryum cihazından içine daha iyi sonuç alabilmek amacıyla ultraviyole B lambaları da konulmaktadır. Solaryumlar ışını hızlı ve güçlü bir şekilde vermektedirler.

Solaryumun sedef hastalığında tedavi amaçlı kullanılması ancak ultraviyole A ve ultraviyole B lambalarını bir arada bulunduran cihazlar ile mümkündür. Fakat bu tedavi yöntemi hastane koşullarında uygulanan fototerapi yöntemine göre farklılıklar göstermektedir. Girilecek solaryum cihazının UVB lambası içermesi gerekmektedir.

Tedavi süresince takip eden hekim olmadığından yanık riskine dikkat etmek gerekir. Eğer kısa aralıklarla ve uzun süreli görürse güneş yanığı oluşturabilir bu da yeni sedef lezyonları çıkmasına neden olabilir. Kişilerde eğer benler varsa oranın korunması önemlidir. Kısa süreli yoğun güneş teması benlerin riskli hal almasına neden olabilir. Eğer sedefi tedavi edici ilaç alan kişiler aynı anda solaryuma da girerlerse solaryumda kalma sürelerinde daha dikkatli olmaları veya düşük dozda almaları önemlidir. Uzun süreli ve yoğun girilen solaryum istenmeyen sonuçlara neden olur. Deri kanserleri, cilt kırışıklıklarının artması, cilt lekeleri, bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle çeşitli enfeksiyonlara yatkınlık, hijyenik çalışılmayan yerler nedeniyle çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarının yayılması bu tehlikelerden bazılarıdır.

Özetle; sedef hastalığında solaryum tedavisi ilerlemiş, ağızdan ilaç kullanmasında risk bulunan, hastanede fototerapi cihazına zaman kısıtlaması ve uzaklık gibi sebeplerle girmesi mümkün olmayan hastalarda kısa süreli tedavi yöntemi olarak önerilebilir. Tedavi öncesi dermatoloji hekimine danışılmalı ve seans sıklığı kısa tutulmalıdır.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın