SATIN ALDIĞIMIZ ÜRÜNLERİ KULLANMADAN ÖNCE YIKAMALI MIYIZ?

 

Tekstil ürünlerinin günümüzdeki üretime şekli geçmişte olduğundan bir hayli farklı. Satın aldığımız giysilerin büyük bir çoğunluğu örneğin pamuklu, ipek ya da keten gibi doğal kumaşlardan değil; yapay kimyasallarla kaplanmış ya da sağlıksız (kimi zamanda oldukça zararlı) şekilde üretilen kumaşlarda dikilmiş oluyor. Örneğin kırışmayan kumaşların üstünde kimyasal kaplamalar mevcut. Ama sadece onlar değil, neredeyse tüm kumaşların çeşitli nedenlerle birbirinden farklı kimyasallarla kaplandığını söyleyebiliriz.
Bunların en zararlılarından biri, aynı zamanda bir kanserojen olan formaldehit. Hatta en çok kullanıldığı kumaş türü de en sağlıklı: doğal pamuklu kumaşlar.
Pamuklu lar kırılmaya elverişli olduğu için çoğunlukla kırılma önleyici formaldehit reçinesiyle kaplanarak üretilir. Tabi kii cildimizin bu tür zararlı kimyasallarla temasa geçmesini önlemek gerekiyor.
Satın aldığınız her tekstil ürününü bu zararlı kimyasallar dan tamamen arındaracağını iddia etmiyoruz ama yine de giymeden önce yıkamanızda fayda var.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın