Sarı Kantaron Çayı

Yıldız şeklinde sarı çiçekleri olan sarı kantaron bitkisi dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Uzun ömürlü bir bitki olan sarı kantaronun büyümesi için özel bir bakım gerekmez ve yabani ot gibi yol kenarlarında büyüyebilir. Ancak, bitki işleriyle uğraşan kişiler sarı kantaron bitkisi için çeşitli tarla ve bahçeler de yetiştiricilik yapmaktadır. Bitkinin en önemli faydası tam bir sakinleştirici olması ve içerisin de bulunan özel etkenler nedeniyle de anti-depresan özelliğini de barındırmaktadır. Modern zamanlarda besin takviyesi olarak kullanılan bitki, bu özelliği ile Amerika'da en çok satılan bitkiler arasında yer almaktadır.

SARI KANTARON ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Sarı kantaron çayını bitkinin kabuğundan, tohumundan, taze veya kurutulmuş yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Ülkemizde en çok tercih edilen demleme yöntemi kurutulmuş yapraklardır. Bir bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron bitkisi ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Sarı kantaron çayını sıcak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz.

SARI KANTARON ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR? 

🔴 Orta ve hafif dereceli depresyon tedavisinde kullanılır.

🔴 Stresi azaltır, sakinleştirir.

🔴 Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

🔴 Sarılık tedavisinde kullanılır.

🔴 Göğüs ağrılarına iyi gelir.

🔴 Uykusuzluk tedavisinde kullanılır.

NOT: Sarı kantaron çayının kullanımı için tavsiye edilen oran ise 4-6 hafta boyunca günde 1-2 bardak kadardır. Bu sürenin sonunda 2 hafta ara verilmesi önerilir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın