Sandra Cisneros'a "Hayat Boyu Başarı Ödülü''

Dünyanın en büyük edebiyat organizasyonlarından biri olan PEN Amerika'nın ödül sezonu başladı.

PEN'in, PEN/ Nabokov Uluslararası Edebiyatta Başarı Ödülü'nü kime vereceği merak konusuydu. Sonunda bu onura layık görülen tek yazarın Meksikalı-Amerikalı Sandra Cisneros olduğu açıklandı. Birbirinden güzel şiirler, romanlar ve denemeler ortaya koyan Cisneros, 26 Şubat 2019'da düzenlenen törende 50 bin dolarlık ödülünü de teslim aldı.

Çoğu insanın, "Mango Sokağı'ndaki Ev" adlı ikonik eseriyle bildiği, bunun dışında başka hiçbir yapıtı Türkçeye çevrilmemiş olan Cisneros, Latin edebiyatına en büyük katkılarda bulunan yazarlardan biri olarak kabul edilir.

Sandra Cisneros, eserlerinde Meksika ve Amerika kültürlerini, iki ülkeye ait olmanın beraberinde getirdiği kimlik problemlerini inceleyen bir yazardır.

Hayat Boyu Başarı Ödülü ile ilgili detaylar şöyle;

PEN/Nabokov Ödülü'nün bu seneki jüri üyeleri ; Alexander Chee, Edwidge Danticat ve Valeria Luiselli idi. Her biri oldukça ünlü olan bu yazarlar ödülü Cisneros'a verme kararlarını şu şekilde ifade ettiler: "Sandra Cisneros, yazmasının sebebinin 'yaşadığımız dünyanın yanan bir ev olması ve sevdiklerimizin içinde yanıyor olmaları' olduğunu söylemiştir. Cisneros bizi yanan, mahvolmuş ve yeniden inşa edilmiş çeşitli ev ve ülkelerde bir araya getirmekte. Dünyamızda onun hikâyeleri ve sesi olmadan yolumuzu bulup kendi seslerimizle, dayanıklılığımızı yeniden keşfedebilmemiz mümkün olmazdı."www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın