Samsung Galaxy S9+ Telefon

SAMSUNG GALAXY S9+

Samsung insanların büyük umutlarla beklediği yeni amiral gemisini sonunda tanıttı ve S9, S9+ modellerini satışa çıkardı.

Selefi Galaxy S8+ ile neredeyse ikiz kardeş gibi olmaları ve telefonun kalitesi ve mükemmel kamerası göz önüne alınınca, Samsung sancak gemisi denilen modelinin eskimesini göze alamayıp ufak birkaç yama ile S servisine taze bir kan getirmiş diyebiliriz. Kutusunda hızlı  şarj aleti ve usb type-c şarj kablosu, usb-usb type-c dönüştürücü ve akg'nin bir kulaklığı  ve kulsk pad'leri bulunmakta.

İncelememizde kullandığımız Samsung Galaxy S9+ modeli, selefenin tasarım olarak neredeyse aynısı. Büyük parlak kavisli bir ekran ve kaliteli malzemeden üretildiğini sonuna kadar hissettiren bir telefon. Metal cam malzeme ile dizayn ettiği telefonlarla kendisine bir yol açan Samsung sanırım iyi olanı  değiştirmeme mottosunu fazlasıyla benimsemiş, parmak izi sensörü dışında.

Parmak izi sensörü, bu sefer doğru yere konumlanmış gibi. Daha doğrusu selefinde yapılan yanlışlık giderilmiş ve ait olduğu yere dönmüş. Ekran boyutu inç başına piksel,ekran çözünürlüğü de değişmemiş. Telefonun alt kısmında ortada usb-c girişi, hoparlörler, mikrofon ve 3.5 mm kulaklık girişi bulunmakta. Samsung rakipler gibi kablosuz kulaklıklar çıkarsa da kablolu ses çıkışından vazgeçmiyor ve kablosuz kulaklığa bağlı kalmak istemeyenleri de düşünüyor gibi. Sağ kısmında güç tuşu, sol kısmında ses kontrol tuşları ve onun hemen altında Samsung'un akıllı asistanı Bikxby'i çağırmanıza yarıyacak tuş yer almakta. Bixby'nin henüz Türkçe desteğinin olmadığını söylemeliyiz. Üst kısmında ise sim kart ve sd kart slotu bulunmakta.

Samsung'un çoğu takibine göre geleneksel sd kart desteğine devam etmesi de bir artı.

Arka kısmında ise iki kamerası flaşı ve sensörü bulunmakta.

Teknik incemeye, donanım özelikleri olarak şu anda piyasadaki en iyi akıllı telefonlardan biri olma hedefiyle çıkan S9+ modelinin en belirgin özelliği olan kamerasından başlayalım. F1.5 be F2.4 diyafram açıklığı bulunan iki lensli arka kamerası ile en iyi Samsung telefon olduğu su götürmez bir gerçek.Yanınızda herdaim taşıdığınız telefonunuzun neredeyse her ortam ve ışıkta çok kaliteli fotoğraflar çekebileceğini bilmek fotoğraf meraklılarını mutlu edecektir.
Çift kameranın getirdiği avantajlar 1.5 diyaframlı lens birleşince odaklama ve ışık oyunlarıyla fantastik fotoğraf  kareleri yakalayabilmekte. Yine kameranın avantajlarından olan 2x optik zomm da kullanışlı bir özellik olarak bu telefonda de devam ediyor. 720p çözünürlükte tam 960FPS ile çekim imkanı sunmakta.

Hatta hareketli bir sahne çekerken oto matik mod ağır çekim moduna geçerek bu anları daha ayrıntılı çekmenize olanak sağlamakta.

Piyasaya iki farklı işlemci modeli ile çıkan S9 serisi Snapdragon ve Exynos 9810 işlemcili modeli ile giren S9 modelleri, 4GB RAM sınırında takılıp kalan 8 serisinden sonra 6GB RAM ile geliyor.

Yine dahil hafıza 64GB olarak tutulmuş ancak microSD kart desteği 255GB'tan 400GB seviyesine çıkartılmış. 3500 mAh bataryası ile S9+ günü rahatça  çıkarabilecek bir telefon.
Hızlı şarj aleti ile bir buçuk saatte tamamen şarj olabilmekte ve tam şarj için kalan süre de zaten telefonda bildirim kısmında yazmakta. Test ettiğimiz S9+ ses konusunda kullandığı stereo hoparlör ile kamera konusunda yaptığı atılımı da aratmıyor.

Yazılım olarak Android'in son sürümü Oreo ile gelen S9 serisi, Bixby asistan arayüzünü kullanmaya devam ediyor. Kendine ait tuşu ile hala önemli bir yatırım olduğunu gösteren Bixby ile sesli olarak telefona komutlar verebiliyor, kamerayı kullanarak görsellerden çevreyi algılatabiliyorsunuz. Mesela beğendiğiniz bir ürün görselini kameraya gösterip internetten ürünü bulup, satın alabilirsiniz.

Son zamanlarda telefon pazarında yarışı kızıştıran unsurlardan bir diğeri ise yüz tanıma teknolojileri, Apple en iyisini yaptığını iddia etse de  diğer markalar da yarıştan geri kalmış gibi görünmüyorlar ve tabiki Samsung rakiplerini geçmek için geçmişte kullandığı iris tarayıcı üstünlüğünü kullanmaya devam ediyor.

Yüz tanıma, iris tanıma teknolojileri ile gelen S9+ iki güvenlik seçeneğini de aynı anda kullanıyor ve görece hızlı bir şekilde cihazınıza bakarak açabiliyorsunuz.

Güvenliğiyle alakalı kesin sonuçlar ve testler henüz olmasa da Samsung bu konuda yazılımına fazlaca güvenmekte. Karanlık ortamlarda da yüz tanıma gayet iyi çalışıyor.

Telefon gövdesindeki tek farklılık ise kamera ile karıştırılan parmak izi sensörünün yerinin değiştirilmesi olmuş.

FİYATI: 4,300 TL

SAMSUNG GALAXY S9 İLE FARKI NEREDE!...

İki telefon arasındaki en belirgin farklılık büyüklükte 5.8 x 2.7x 0.33 inç boyutu ile S9 daha kısa ve daha dar, 5.8 inçlik bir ekrana sahip. Galaxy S9+, 6.2x2.9x0.33 inç boyutu ile daha büyük. 6.2 inçlik bir panele ve daha büyük bir gövdeye sahip.

Telefonların tersini çevirin,S9 ile S9+ arasında bir başka büyük farklılık göreceksiniz. S9+'nın arkasında tek objektif yerine iki kamera bulunuyor. S9 değişken bir açıklığa (duruma göre f/1,5 ve f/2,4 arasında) sahip olan 12 megapiksellik bir kameraya sahipken, S9+,f/2.4 diyaframı olan 12 MP'lik telefoto lense sahip.

Bu önemli bir fark: S9+, iki kamera sayesinde, Apple'nin çift objektifli iPhone 8 Plus ve iPhone X de bulunan bir özellik ile 2x optik zoom sağlıyor. Daha az belirgin olan şey ise, iki model arasındaki iç farklardır. S9 4GB RAM içeriyor-amiral gemisi için hoş bir standart.

Ama S9+ 6GB belleğe sahip. Ayrıca S9+ 'da daha büyük bir pil bulacaksınız. S9'un içindeki 3.000 mAh bataryaya kıyasla 3.500 mAh'lik bir pil paketi var.

Bir cevap yazın