Samsun'da Saklı Cennet: Ladik Gölü

Samsun'un Ladik ilçesi Akdağ Kayak Merkezi ile ön plana çıksa da Gölü de saklı güzellikleri ile göz kamaştırıyor. Ne yazık ki pek çok kişi tarafından yeteri kadar bilinmeyen göl, doğal güzellikleri ile dikkat çekiyor. Ladik Gölü'nde yüzen adacıklar (Torf Madeni' yer alırken, etrafı dağ ve orman manzarası ile çevrelidir.

Ladik Gölü'nde balıkçılık faaliyetleri de yürütülmektedir. Gölde hangi balıklar vardır? Sorusunun cevabı olarak turna balığı, tatlı su levreği, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türleri yaşamaktadır. Bu balık türlerinin yanı sıra bölgede tatlı su ıstakozu da bulunmaktadır.

LADİK BELEDİYESİ GÖL TESİSLERİ

Ladik Gölü'nün hemen yanı başında bulunan Göl Tesisleri, piknik yapmak isteyenlerin uğrak noktası konumunda. Eşsiz manzarası ile dikkat çeken ve bir tatlı su gölü olan Ladik Gölü'nde turna balığı, tahta balığı, sazan, kızılkanat gibi balık türlerinin bulunması, balık turizminin gelişmesini de sağlarken aynı zamanda bölgedeki turizmi de canlı tutuyor. Göl kenarında bulunan tesiste turna balığını tadabilirsiniz.

Yaz-kış hizmet veren tesislerde kamelyalar, restoran, deniz bisikleti işletmesi ve rekreasyon alanları bulunmaktadır.

BİR ÇOK KUŞ TÜRÜNÜ GÖZLEMLEYEBİLİRSİNİZ

Bölge zengin kuş türleri nedeniyle Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olarak nitelendirilmektedir. Hangi kuş türleri vardır? Tespit edilen kuş türlerinden bazıları Gece Balıkçılı, Alaca Balıkçıl, Küçük Ak Balıkçıl, Erguvanı, Balıkçıl, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzunbacak, Kızkuşu, Yeşil Düdükçün, Karabaş Martı, Sumru, Ak Kanatlı Sumru, Turna, Kaya Güvercini, Tepeli Toygar, Tarlakuşu, Kızıl Sırtlı Örümcekkuşu ve Boğmaklı Ardıç.

LADİK GÖLÜ NEREDE, NASIL GİDİLİR?

870 hektarlık bir alana yayılan Ladik Gölü, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Samsun - Amasya Taşova kara yolunun hemen kenarında bulunan Ladik Gölü, Samsun şehir merkezine ortalama 85 kilometre uzaklıktadır. Samsun'dan Taşova'ya giden otobüsler kullanarak göle ulaşmak mümkündür. Özel araç ile Ladik Gölü'ne gidecek olanlar ise Samsun - Havza kara yolu üzerinde bulunan Ladik sapağından sapıp ve Ladik ilçesini geçtikten sonra yol kenarında ki göle ulaşabilir.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


Bir cevap yazın