SALVADOR DALI (1904-1089)

RESSAM, TASARIMCI, YAZAR

Öne Çıkan Nitelikleri

Arap kökenli olan sanatçı giyimi kuşamı şatafatlı gösterişi seven bir kişiydi. 711 de İspanya'yı fetheden meridyenlerin soyundan geliyordu. Hayal gücü çok yüksek olan aile fertlerinin her birinin farklı ve ilginç kişiliğe sahip olan bir aileden gelmekteydi. Bu sanatçı hakkında neyin gerçek neyin yanlış olduğu çok fazla bilinemiyor. Bunun sebebi de aileden gelen hayal gücünün yüksek olup birçok şey için hikayeler uydurma alışkanlığı olduğundan dolayı. Otobiyografisinde birçok uydurma hikayeler mevcut.

Sanat dünyasında çok sevilen ya da hiç sevilmeyen bir karaktere sahip. Farklı aykırı davranışları, neşeli insanları, aşkı, oburluğu ve hatipliği de bulunan, bunlara önem veren ve kendinde mevcut bulunan bir sanatçıydı.

Günlük Yaşamı

Hayatı çok önemsemeyen biri olmasına karşılık, düzgün yaşamayı tercih eden birisiydi. Sabah mutlaka yedide uyanır, duşunu alır, kahvaltısını yapar, gazetelerini okur, öğle vaktine kadar da atölyesinde çalışmasını sürdürür, öğlen yemeğini de arkadaşlarıyla yerdi. 2 saatlik Öğle uykusuna yatar, uyandıktan sonra da evinde beslediği hayvanlarla vakit geçirir,akşam yemeğinden sonra da uyurdu.

 

Uyku ve Beslenme

Güzel eserlerinin kaynakları görmüş olduğu rüyalardı. Uyandığında hemen resmeder veya not alıp bunları sanata dönüştürüldü. Yemeğe çok düşkün birisiydi. Lüks yaşamayı, har vurup harman savurmayı seven birisiydi. Sevdiği yemekler ise dana eti, istakoz ve kamamber peyniriydi. Sanatçının hayal gücü o kadar yüksekti ki sürekli hayatını kurgu halinde sürdürüyordu. Bunlardan birisi de rüyada görüp de resme uygulama tekniğini ,kapuçin keşişlerinden öğrendiğini ileri sürüyordu. Ancak bunun ne kadar doğru ne kadar hayal ürünü olduğunu kimse bilmiyor.

Tuhaf Alışkanlıkları

Her davranışıyla tuhaf olan sanatçı, dikkat çekmeyi, göz önünde bulunmayı, insanları güldürmeyi seven bir yapıya sahipti. Öyle ki katıldığı bir davete Fransa dalgıç kıyafetiyle gidip, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Ben hattın da yapılan bir reklam çalışmasında, yine dikkatleri üzerine çekmeyi başarıp, başında bulunan sahte doktor, sahte hemşirelerle, beyin dalgalarını çeken makineye bağlatıp, kitabını alan kişilere bu makinenin ölçümlerini hediye etmiştir. Buda çok farklı ve değişik bir karaktere sahip kişiliği olduğunu göstermektedir.

Paranoyak - Kritik Yöntem

Hayal ve gerçek arası bir sistemle eserlerini yapıyor ve bu şekilde yaptığı eserlerin ismini de paronayak kritik yöntem adını veriyordu. "Resimdeki tüm hevesim, maddeyi emperyalist dikkatle teslim etmektir" diyor. Bazen özellikle kendisini paranoya durumuna düşürüyor, paranoya olduğu zaman nasıl hissedildiğini anlayıp o şekilde resimlerini yapmak için. Andre Breton "birinci sınıf bir entellektüel" diye bahsettiği Dali, Freud 'un yöntemlerinide kullanıyordu.Tuvalini yatağının başından eksik etmeyip uyandığı zaman aklında kalan rüyalarını direkt sanat haline getirip, kendini kanıtlama amacında olan Dali, Paranoyak kritik dediği yöntemin gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyordu. Paranoya kritik diye adlandırdığı yöntemin hayal ve gerçeği birbiri ile karşılaştırıldığında, hayalin sınır çizgisinde kalmayı başarıyor ve eserlerini bu şekilde tamamlıyordu.

Kraliçe Isabel üstün hizmet nişanı. futbol merkezli unvanı.
Uzmanlık Alanları :Resim, Fotoğraf Heykel, Film, Takı Tasarımı.

Ne Yaptı?

Sürrealist ressam, akımının önde gelen temsilcilerinden biri olan benzersiz gerçeküstü objeler yaratabiliyor olması ile öne çıktı. Akımın beklediğinin çok ötesindeki düşsel imgeleri resimlerinde olanaksız objelere dönüşüyor, sanatına kendi fantastik zihnini ve kendine özgü şakalarını yansıtıyor, kendisini bir "düş anlatıcısı" olarak tanımlıyordu. Aslında düşlerini resmediyor ; bilince yansıma yanları ortaya koyuyordu.

Tartışmasız çok büyük bir sanat dehasıydı ama deha ve delilik arasındaki ince çizgide yürüyüp, aslen hangi tarafa ait olduğunu hayatı boyunca bir sır gibi saklamayı başarmış olması açısından, tarihteki en ilginç deha örneklerinden biriydi.

Hangi Dahilerden Etkilendi?

Pablo Picasso, Sigmund Freud, Diego velazquez, Joan Miro, Hcronymus Bowch, Friedrich Nietzache, Johannes Vermeer.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın