Salep Nedir? Salep Faydaları Nelerdir?

Salep Nedir?

Salep, salepgiller (Orchidaceae) familyasından bazı orkide türlerinin nişastalı yumruları ve bunlardan hazırlanan sıcak içecek.

Salep bitkisi; Salep en çok Orchis (*),  Ophrys (*) ve Dactylorhiza (*) cinsindeki bazı türlerden elde edilir. Hepsi deçokyıllık otsu bitkiler olan bu türler toprağın altında bir ana, bir de yavru (ya da yan) yumru geliştirir. Salep elde etmek için yumru toplamaya bitkiler çiçeklendiğinde başlanır. Toplama sırasında yalnızca yavru yumrular alınır, gövdeyi taşıyan ana yumru bırakılır. Toplanan yumrular yıkanıp temizlendikten sonra kaynar suda haşlanır ve kurutulur. Kuruduğunda yarı saydam ve kirli beyaz renkli bir görünüm alan değişiklik biçimli bu yumrular öğütülüp toz edilerek kullanılır.

Salep Faydaları Nelerdir?

Bileşiminde başlıca nişasta ve müshilajımsı (kıvam düzenleyici) maddeler bulunan bu besin değeri yüksek ürün eskiden cinsel gücü artırıcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde en çok süte karıştırılarak geleneksel bir sıcak içecek hazırlamakta ve kıvam verici olarak dondurma yapımında kullanılır. Salep özellikle kışın çok sevilen bir içecektir. "Salep güğümü" adı verilen ve altında sürekli ateş yanan özel kaplarda hazırlanır. Genellikle üzerine tarçın ya da zencefil gibi baharatlar serpilerek içilir. Özellikle soğuk algınlığında göğüs yumuşatıcı ve öksürük kesici bir etkiye sahiptir. Çocuklarda ishal kesici olarak da kullanılır.

Salep Nerede Yetiştirilir?

Türkiye İran'la birlikte salep elde edilen ülkelerin başında geliyordu. Yalnız yabani bitkilerden elde edilen ve en çok Muğla, Isparta, Kastamonu illerinden sağlanan bu ürün aşırı söküm sonucu önemli ölçüde azalınca Türkiye'den salep ihracatı 1974'te yasaklandı. Salep Yunanistan ve Fransa gibi bazı Avrupa ülkelerinde de elde edilmektedir.

1 Yorum

  1. Kış ayı içerisinde salebi çok tüketirim. Hatta kpss sınavında hangi bitkiden yapıldığı sorulmuştu.

Bir cevap yazın