Salda Gölü Nerededir? Salda Gölünün Özellikleri Nelerdir?

Salda Gölü Nerededir?

Salda Gölü, Akdeniz Bölgesi'nde, Göller Yöresi'nin batı kesiminde bulunan bir  göl. Kuzeydeki Söğüt Dağı ile güneydeki Eşler Dağı arasında bulunan tektonik kökenli bir çöküntü alanında yer alır. Fazla girintili çıkıntılı olmayan kıyıları arasındaki uzunluk doğu-batı doğrultusunda yaklaşık 9 km'dir. Küçük dere ve kaynaklarla beslenen gölün dışa akışı yoktur.

Salda Gölünün Özellikleri Nelerdir?

Salda gölünün coğrafi özellikleri

Burdur Salda Gölü: Yüzölçümü 45 km² olan göl yüzeyinin deniz düzeyinden yüksekliği 1.139 m'dir. Sığ olan gölün suları tuzludur. Güçlü kaynakların ulaştığı güney kesimin suları yer yer az tuzlu ve tatlıdır. Çok sıcak ve kurak geçen yazların sonunda göl alanı daralır.

Salda Gölü nerede bulunuyor?

Salda Gölü, Burdur ili sınırları içinde kalıyor. Salda Gölünün güneydoğu kıyısına 4 km uzaklıkta Yeşilova kasabası bulunuyor. Gölün doğal bitki örtüsü açısından oldukça zengin olan bu kıyısında plaj tesisleri de bulunan bir orman içi dinlenme yeri kurulmuştur. Burdur'u Yeşilova üzerinden Denizli'ye bağlayan karayolu gölün güney kıyısını izler.

Türkiye Burdur ilinde bulunan Salda Gölü, Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen o muhteşem güzelliği ve cezbediciliği bir doğa harikası bu gölü gelin, görün, gezin ve keşfedin...

NASA'dan Salda Gölü Açıklaması

Salda Gölü geçtiğimiz günlerde NASA'nın resmi twitter hesabından yaptığı açıklama ile tekrar gündeme geldi. NASA'nın yakından incelediği Salda Gölü, yapılan açıklamaya göre Mars'ta bulunan  Jezero Krateri ile (karbonatlar ve çökme) benzer özellikler içeren Dünya üzerinde bilinen tek göl.

Jezero Krateri

 

Salda Gölü

Bir cevap yazın