Sakız çiğnemenin faydaları nelerdir?

Çoğu kişi, sıkıldığında, rahatsız olduğunda, zevk aldığında veya dişleri korumak gibi sağlığının yararları için çiğneme sakız çiğniyor. Ancak çok fazla çiğneme sağlığa zarar verebilir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 174.74 milyon insan düzenli olarak sakız çiğniyor.

Sakız Çiğnemenin Faydaları Nelerdir?

Sakız çiğnemek, sadece iyi bir tat almaktan ya da sadece tadını çıkarmaktan çok daha fazlasıdır. Çeşitli tat ve lezzet sunarken, doymuş yağ, kolesterol, düşük kalori ve birçok sağlık yararı içerir. Faydaları şunlardır:

Geliştirilmiş bilişsel işlev: Sakız, beyne giden kan akışını artırarak uyanıklık hissini arttırır. Araştırmalar, sakızın hafıza işlevi, anlama ve algılama dahil olmak üzere beyin fonksiyonunun çeşitli yönlerini iyileştirebileceğini öne sürdü. Araştırmada stresi, istekleri azaltmaya ve bazı sporcuların psikolojisini geliştirmeye yardımcı olduğu anlaşılmış. Bu nedenle ABD silahlı kuvvetlerinin, I. Dünya Savaşı'ndaki askerleri sakız çiğniyordu ve hala bu şekilde devam ediyor.

Çocuklarda otitisin önlenmesi: Bazı çalışmalarda, ksilitol içeren sakızın çocuklarda orta kulak iltihabını azalttığı gösterilmiştir.

Sigarayı bırakmakta yardımcı: Sakız nikotin isteğini azalttığı için insanlara yardım edebilir. Ayrıca ameliyat sonrası bağırsakların iyileştirilmesine yardımcı olur. Çalışmalar, ameliyattan sonra çikletin iyileşme sürecini hızlandırabileceğini göstermiştir.

Ağız sağlığını arttırır: Sakız nefesi tazelemeye yardımcı olur, damağı temizler, tükürük salgılamasını sağlar, bu da ağızdaki plaktaki asidi dengeler. Diş çürümesi riskini % 40'a kadar azaltır ve diş hekimleri sakız çiğnemeyi önerir. Ağız sağlığına yardımcı olarak şekersiz sakız çiğneme dişleri temizler, beyaz dişlerin temiz kalmasına yardımcı olur.

Kilo azaltmaya yardımcı olur: Çalışmalar, çikletin yeme isteğinin ve açlığın kontrol edilmesine ve böylece kilo kaybının desteklenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Sezaryen komplikasyonlarının kontrol altına alınması: Kanıtlar, sezaryen sonrası ilk 24 saat içinde sakızın basit, güvenli ve düşük maliyetli bir müdahale olduğunu, bağırsak fonksiyonunun erken iyileşmesini desteklediğini, annelerin rahatlamasını ve hastane maliyetlerini düşürdüğünü, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.

Sakızın Yan Etkileri Nelerdir?

Sakızın bazı sağlık yararları olmasına rağmen, çok fazla çiğneme, aşağıdakiler de dahil olmak üzere istenmeyen bazı yan etkilere neden olabilir.

Yaralanma sorunları Gastrointestinal: Şekersiz olanların müshil etkisi vardır. Sakızı tatlandırmak için kullanılan şeker alkolit olarak kullanıldığından sindirim sorunlarına neden olabilir. İçinde her türlü şeker alkolü olan FODMAP grubuna ait gıdalar, irritabl barsak sendromu olan kişilerde ishal ve sindirim sorunlarına neden olabilir.

Diş sağlığı ve metabolizma üzerindeki etkisi: Şekerli sakız çiğnemek diş sağlığı için çok kötüdür. Çünkü şekerin sindirimi ağızdaki zararlı bakterilerin neden olduğu dişlerde plak birikimini artırır. Obezite, insülin direnci ve diyabet gibi bazı sağlık problemleriyle ilişkilenebilir.

Çene problemleri: Sakız çok fazla çene problemlerine neden olabilir, bu nedenle sürekli çiğneme çenede temporomandibular bozukluk adı verilen ve çiğneme sırasında ağrıya neden olan bir soruna yol açabilir. Bu durum nadirdir, ancak bazı çalışmalar aşırı çiğneme ile bu sorun arasında bir bağlantı bulmuşlardır.

Baş ağrılarına neden olması: Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, düzenli sakız çiğnemek migren ağrıları olan kişilerde gerginlik ve baş ağrılarıyla bağlantı olduğu anlaşıldı. Migren hastalarına sakız çiğnemeyi azaltmaları önerilebilir.


Bir cevap yazın